Mobil

LG ve ZTE koronavirüs yüzünden MWC'ye katılmıyor

Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden LG ve ZTE, koronavirüs salgını nedeniyle MWC 2020’ye katılmayacağını açıkladı.

LG ve ZTE koronavirüs yüzünden MWC'ye katılmıyor

Son dönemde tüm dünyayı teyakkuza geçiren koronavirüs salgınına hala bir çözüm bulunabilmiş değil. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bu salgın kısa sürede dünya üzerindeki 20 ülkeye de yayılmıştı.

Söz konusu Çin olduğu için teknoloji dünyası da bu salgından olumsuz etkilendi. Aralarında Apple’ın da bulunduğu pek çok şirketin üretim faaliyetleri durma noktasına geldi. Dahası bu salgın Çin dışında yapılacak olan büyük organizasyonları da olumsuz etkilemeye başladı. Aynı 24-27 Şubat tarihleri arasında Barselona’da gerçekleşecek olan mobile World Congress MWC 2020’de olduğu gibi.

LG ve ZTE koronavirüs yüzünden MWC'ye katılmıyor

Akıllı telefon sektörünün önde gelen isimlerinden LG ve ZTE beklenmedik bir koronavirüs açıklamasında bulunarak, MWC 2020’ye katılmayacaklarını belirttiler.

ZTE, MWC 2020’ye katılmama sebebi olarak, sınır dışında Çinli vatandaşlara karşı pek de hoş davranılmamasını gerekçe gösterdi. Gerçekten de son dönemde Çinli vatandaşlara karşı bir linç hareketi söz konusu. Basında yer alan haberlerde, bazı Avrupa ülkelerinde Çin kökenli vatandaşlara saldırılar olduğunu da görmüştük. Bu açıdan bakıldığında ZTE’nin kararı hayli mantıklı görünüyor.

LG ise çalışanlarını korumak için böyle bir tedbir aldığını açıkladı. Sonuçta MWC 2020 binlerce insana ev sahipliği yapacak.

Öte yandan MWC 2020 organizatörü GSMA, şu an için telaşlanacak bir durum olmadığını açıklamıştı. Görünen o ki sadece MWC değil, dünya çapındaki diğer büyük organizasyonlar da bu virüs salgınından etkilenecek.

Medya sponsoru olduğumuz dünyanın en büyük mobil teknolojiler fuarı olan MWC ile ilgili en yeni gelişmeleri ve tüm haberleri MWC 2020 sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Güncelleme - 6 Şubat 2020

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan ZTE Türkiye, firmalarının MWC fuarına katılacağını duyurdu. Detayları açıklama ile ilgili haberimizde okuyabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.