Mobil

Ekran/gövde oranı en yüksek telefonlar! - Temmuz 2018

Ekran/gövde oranı en yüksek telefonları sizler için bir araya getirip listeledik.

Ekran/gövde oranı en yüksek telefonlar! - Temmuz 2018

Teknoloji devlerinin zaman zaman tüketici isteklerine göre hareket ettiği bir gerçek. Özellikle günümüzde kullanıcılar büyük ekranlı telefonlara karşı daha bir hassas davranmakta. Ne kadar büyük o kadar iyi mantığı ile hareket eden kullanıcılara karşı da haliyle firmalar çalışmalarını o yönergeye çevirmek durumunda kalıyor. 

Ancak gözden kaçan bir tehlike de yok değil. Teknoloji devleri, uzun ömürlü telefonlar sunmak ve tüketicilerini memnun etmek için her sene çerçeveleri adeta tıraşlayarak karşımıza çıkarıyorlar ve bunun ileride ekran açısından büyük tehlike oluşturabileceği düşünülüyor. Sonuçta o ekranı koruyacak bir çerçeve ortada kalmış olmayacak mantıken. 

Bu açıdan her geçen gün ekran ve gövde oranı yükselen telefonlar görmeye başlıyoruz. Bizler de sizler için son model bu telefonları bir araya getirerek ufak bir ön inceleme hazırlamak istedik. 

Hazırlamış olduğumuz liste en inceden en kalına doğru sıralanmıştır. Ek olarak daha iyi analiz etmeniz bakımından aşağıda sizlere bir tablo da paylaşacağız. 

Oppo Find X

Ekran-boy oranı: yüzde 86,9

Ekran boyutu: 6.42 inç

Fiyat: 1000 $

Büyük 6.42 inçlik AMOLED ekranın hemen hemen hiç ön çerçevesi yok, yalnızca alt kısımda ince bir çene ve arkada hiç bir kamera çıkıntısı olmayan parlak bir genişlik mevcut. Günümüzde en yakın inceliğe sahip telefonların başında gelmekte. 

Vivo Nex

Ekran-boy oranı: yüzde 86.2

Ekran boyutu: 6.59 inç

Fiyat: 700 $

Pop-up kamera konseptinin öncüleri, çentiğe ihtiyaç duymadan ekran-vücut oranını arttırmanın bir yolu olarak, Vivo, MWC'de bir konsept telefonu göstermişti. Ancak Vivo Nex, satın alınabilecek gerçek bir ürün olarak karşımıza çıkmayı başardı. 

Essential PH-1

Ekran-boy oranı: yüzde 84.9

Ekran boyutu: 5.71 inç

Fiyat: 500 $

Android içerik oluşturucularından Andy Rubin’in şirketinden çıkan PH-1, yuvarlatılmış ekran yapısıyla dikkatleri üzerine kısa zamanda çekmeyi başardı. LG G6 gibi köşeleri yuvarlatılmış olan ekranın en üstü oldukça ince çerçeveler ile kaplanmış durumda. Bu da telefona daha estetik bir görünüm kazandırıyor.

Samsung Galaxy S9, S9 Plus ve Note 8

Ekran-boy oranı: yüzde 83.6, 84.2 ve 83.2

Ekran boyutu: 5.8 inç, 6.2 inç ve 6.3 inç

5.8 inçlik kavisli bir “Sonsuz Ekran” ile Galaxy S9, listemizdeki en iyi görünümlü telefonlardan biri kesinlikle. Daha büyük kardeşi S9 Plus, aslında 6.2 inçlik ekranı ile biraz daha yüksek ekran-vücut oranına sahip. 

Bunlar, piyasadaki en büyük ekranlardan bazıları, ancak büyük ölçüde 18.5: 9 en boy oranı nedeniyle, svelte gövdeler ekranı fazlasıyla basık göstermekte. 

OnePlus 6

Ekran-boy oranı: yüzde 83.8

Ekran boyutu: 6.28 inç

Fiyat: 530 $

OnePlus'ın en son amiral gemisi katili, çentik konusunda oldukça iddialı bir şekilde karşımıza çıkıyor. iPhone X'den daha küçük bir çentiğe sahip olan telefonun hala AMOLED ekranının alt kısmında bulunan bir çerçevesi olduğu gerçeğini örtmüyor. 

Asus Zenfone 5 and 5Z

Ekran-boy oranı: yüzde  83.6

Ekran boyutu: 6.2 inç

Fiyat: 700 $

Şu bir gerçek. Bu liste içerisinde belirli bir Apple telefonuna benzemeyen bir şey yok, ancak Asus aslında daha yüksek bir ekran-gövde oranına ulaşmayı başarmış. Çentiği iPhone X'e göre yüzde 26 daha küçük. 

Şirket yüzde 90'lık bir ekran-vücut oranına sahip olduğunu iddia ediyor olsada yapılan ölçümler sonucunda çıkan sonuç aslında yüzde 83,6. 19: 9 en boy oranı, Asus'un büyük ekranıyla gövde arasındaki uyumu çok iyi sağlanmış. Darısı gelecek olan modellerine diyelim artık.

Xiaomi Mi Mix

Ekran-boy oranı: yüzde  83.6

Ekran boyutu: 6.4 inç

Daha önce MIX'i duymamış olabilirsiniz. Uç noktadan diğer uca kadar bir ekrana sahip olsaydınız, nasıl olurdu? Xiaomi MIX ilk tanıtıldığında yüzde 91,3 ekran-vücut oranına sahipti ancak telefonun çıkışı ile beraber yan ve üstte ekran etrafında çok ince siyah kenarları olduğu ortaya çıktı. Eh haliyle bu da insanlarda hayal kırıklığına sebebiyet verdi. 

iPhone X

Ekran-boy oranı: yüzde 82.9

Ekran boyutu: 5.8 inç

Fiyat: 999 $

Söylentiler doğruydu. Apple’ın özel iPhone X’i hemen hemen full ekran tasarımına sahip. Eğimli köşelere ve ince kasaya sahip muhteşem bir 5,8 inç OLED panel. Rakiplerine ilham ışığı olan Apple'ın bir sonraki hamlesi ne olacak merakla bekliyoruz.

LG G7 ThinQ

Ekran-boy oranı: yüzde 82.6

Ekran boyutu: 6.1 inç

Fiyat: 999 $

LG, yavaş yavaş ekran-vücut oranını her yeni sürümle daha yüksek bir seviyeye taşıyor, ancak G7 ThinQ'da bunu gerçekleştirirken çentiği de unutmuyor.

6,1 inçlik ekran 3,120 x 1,440 piksel ve 19,5: 9 en-boy oranıyla etkileyici bir çözünürlüğe sahip olan telefon, şaşırtıcı bir şekilde OLED ekran yerine IPS LCD kullanmakta. Belki de tek eksi yönü bu diyebiliriz. 

Huawei P20 Pro

Ekran-boy oranı: yüzde 82

Ekran boyutu: 6.1 inç

Fiyat: 960 $

P20 Pro'nun üçlü lens kamerası, şimdiden birçok kullanıcının dikkatini çekmiş ve marka değerinin yükselmesine sebebiyet vermişti. En iyi Huawei telefonu olarak nitelendirilen P20 Pro, Huawei'nin şimdiye kadar full ekran konusunda en yakın olduğu telefon. 

Xiaomi Mi Mix 2 ve Xiaomi Mi Mix 2S

Ekran-boy oranı: yüzde 80.8 ve 81.9

Ekran boyutu: 5.99 ve 5.99 inç

Xiaomi Mi Mix serisinin ön tarafında etkileyici bir şekilde büyük bir ekran oranı olduğu doğrudur. Ancak ekran-gövde oranı ilk Mi ye oranla daha düşük. Ekranın etrafında bir çerçeve ve selfie kameranın bulunduğu büyük bir alt çene var. Haliyle bu biraz ekranı daraltıyor.

LG V30

Ekran-boy oranı: yüzde 81.2

Ekran boyutu: 6 inç

Fiyat: 700 $

LG, LG V6 ile başlattığı trendi LG V30 modeli ile devam ettiriyor. Bir önceki modeline göre daha büyük boy-gövde oranına sahip olan V30, OLED ekranı ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Nokia 8 Sirocco

Ekran-boy oranı: yüzde 81.1

Ekran boyutu: 5.5 inç

Fiyat: 430 $

Nokia, HMD Global adı altında yeniden eski şöhretine kavuşmuş gibi duruyor. Şirket, mükemmel bir malzeme kalitesi ile etkileyici bir Android cep telefonu serisini kullanıcılarına sunuyor. 

Nokia 8 Sirocco, bazı modern tasarım trendlerini, eğimli ekran camı özelliğini ve daha fazlasını içerisinde barındırıyor ancak geleneksel 16: 9 en-boy oranını korumaktan da vazgeçmiyor.

Huawei Mate 10 Pro

Ekran-boy oranı: yüzde 80.9

Ekran boyutu: 6 inç

Fiyat: 750 $

Mate 10 Pro'nun renkli AMOLED'i kullanıcılarına 6 inçlik bir değer sunuyor. Hızlı bir şekilde standart hale gelen 18: 9 en boy oranını içerisinde barındıran Mate 10, ince çerçevesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor ancak çene kısmında bulunan kalın bölge maalesef estetikliğe darbe vurmadan da geçmiyor. 

HTC U12 Plus

Ekran-boy oranı: yüzde 80.3

Ekran boyutu: 6 inç

Fiyat: 750 $

Hiç şüphesiz HTC, çerçevelerin zayıflatılması üzerinde ki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bunun en büyük kanıtlarından birisi U12 Plus'ın U11 Plus ve ya U11'den daha yüksek bir ekran-vücut oranına sahip olması. Darısı gelecek olan HTC telefonlarına demeden geçmek istemeyiz. 

LG G6

Ekran-boy oranı: yüzde 78.6

Ekran boyutu: 5.7 inç

Fiyat: 430 $

Geniş ekran trendini başlatan LG, sıra dışı 18:9 en boy oranıyla 5,7 inçlik bir ekran oluşturmayı başardı. Daralan çerçevelerin yanı sıra, bu telefonları rahatça işlemek için çok büyük hale getirmeden daha fazla ekran alanına sığdırmanın başka bir yolunu da bulmuş oldu diyebiliriz. 

Honor 7X

Ekran-boy oranı: yüzde 77

Ekran boyutu: 5.93 inç

Fiyat: 200 $

2,160 x 1,080 piksel çözünürlüğüne ve 18:9 en boy oranına sahip olan Honor 7X yalnızca 200 dolar. Bu da size içerisinde barındırdığı donanımları ve tasarımı sayesinde oldukça modern bir telefon görünümü kazandırmaya yetiyorda artıyor bile. 

Google Pixel 2 XL

Ekran-boy oranı: yüzde 76.4

Ekran boyutu: 6 inç

LG tarafından üretilen Pixel 2 XL, LG G6 ve LG V30 ile aynı 18:9 en boy oranına sahip ancak 6 inç büyüklüğünde bir ekranı var. Ekranın çevresi kalın çerçeveler ile kaplı durumda ancak büyük çerçeveler üst ve alt tarafta bulunan ön cepheye bakan stereo hoparlörlere ev sahipliği yapıyor oluşu onu bu eksiklikten muaf mı yapar orası tartışılır. 

Sony Xperia XZ2

Ekran-boy oranı: yüzde 76.1

Ekran boyutu: 5.7 inç

Sony’nin uzun zamandır beklenen telefonu Xperia XZ2, çerçevelerini önemli ölçüde aşındırıyor ve klasik dikdörtgen tasarıma yuvarlanıyor. Diğer son sürümlerle karşılaştırıldığında, hala oldukça geniş ve üstte geniş çerçeveler var, ancak geçen yılki Sony Xperia XZ1'e kıyasla bu telefonun görünümünü daha estetik. 

Lenovo Moto G6 and Moto G6 Plus

Ekran-boy oranı: yüzde 75.4, 74.4

Ekran boyutu: 5.7 ve 5.9 inç

G serisi, bu yıl modern 18:9 en-boy oranını kendisine benimsemiş durumda ve çerçeveler artık daha küçük olarak olarak karşımıza çıkıyor ancak tasarım konusunda hala yeni nesil trendleri yakalayabilmiş değil. 

G6 Plus ise biraz daha büyük. 5,9 inç ekrana sahip olan Plus, ne gariptir ki ekran-gövde olarak daha ufak bir tasarım sunuyor kullanıcılarına. 

HTC U11

Ekran-boy oranı: yüzde 71.4

Ekran boyutu: 5.5 inç

Fiyat: 450 $

U11, alt kısımda pastil şekilli, girintili, dokunmaya duyarlı bir parmak izi tarayıcısına sahip. Ekran olarak öyle aman aman bir özgürlük sunmasa da fiyat performans sevenler için oldukça ideal bir telefon.

Google Pixel 2

Ekran-boy oranı: yüzde 67.9

Ekran boyutu: 5 inç

Şaşırtıcı bir şekilde, Google’ın Pixel 2, yüzde 69’luk bir ekran-vücut oranı elde eden orijinal Pixel’den bile daha büyük çerçevelere sahip. Her iki cihaz da HTC tarafından üretildi, ancak Pixel 2, önünde bulunan çift hoparlör sayesinde üst ve alt ekran  alanlarından yararlanmakta. Bu da onu bir bakıma geniş ekranlı yapmıyor. 

Apple iPhone 8 and 8 Plus

Ekran-boy oranı: yüzde 65.6 ve 67.7

Ekran boyutu: 4.7 ve 5.5 inç

Fiyat: 899 $

Genel olarak, ekran ne kadar küçük olursa, ekran-vücut oranı da o kadar düşük olur ve bu nedenle iPhone 8'in listede en düşük ekran-vücut oranına sahip olması açıkçası bizi şaşırtmadı. Touch ID, alt kısımda çok fazla yer kapladığı için ekranı iyice daraltıyor. Bu sorun her ne kadar X ile çözülmüş olsa da eski modeller de sıkıntılar hala devam ediyor. 

Tüm bu listeye daha toplu halde ulaşmak için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Snane
Xiaomi resmi note 6 yüzde 81 yanlış bilgi vermeyin
Cevapla
Çağdaş
Vivo Nex %86.2 değil ki %100 e ulaşıyor
Cevapla
Misafir
Mi 8?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.