Google, Apple’ın en önemli özelliğini kendisine kopyalıyor

Android ve iOS arasındaki rekabet tüm hızıyla devam ederken, Google’ın son hamlesi bir anda tüm gözlerin Android üzerinde toplanmasına neden oldu.

Google, Apple’ın en önemli özelliğini kendisine kopyalıyor

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Google ve Apple aslında birçok alanda birbirine rakip iki şirket durumunda. Nitekim daha birkaç gün önce paylaşılan son raporda, geçtiğimiz yılın en etkili şirketi seçilen Google’ın bu sene 3. Sıraya gerilediğini, ondan kalan boşluğu ve tabi ki liderlik koltuğunu dolduran ismin de Apple olduğunu görmüştük.

Ancak iki şirket arasındaki rekabetin en yoğun olduğu alan tabi ki mobil işletim sistemi sektörü. Google tarafından geliştirilen Android onlarca farklı marka tarafından kullanılmanın memnuniyetini yaşarken, iOS ise iPhone’a özel bir işletim sistemi olmanın keyfini sürüyor. İki şirket arasında hassas bir dengenin varlığı dikkat çekerken, iOS bugüne kadar Android’e karşı ciddi üstünlük kurmasını sağlayan Find My yani Cihazımı Bul özelliğinin avantajını yitirebilir.

Google, Apple’ın en önemli özelliğini kendisine kopyalıyor

Google’a yakın kaynaklardan servis edilen bilgilere göre, ünlü teknoloji şirketi Android’e de bu özelliği getirebilmek için kolları sıvadı. Bunun için özel bir ağ alanı inşa etmesi gerektiğini bilen Google, kendine sağlam bir yol haritası çizmenin derdinde.

Find My özelliği, telefonun kapalı olması veya Wi-Fi ya da Bluetooth’a bağlı olmadığı zamanlarda bile bulunabilmesini sağlamak için özel bir ağ gerektiriyor. Bakalım Google, en büyük rakibinin en sevilen özelliklerinden biri olan bu özelliği kendine uyarlayabilecek mi?