Google’ın getirdiği yeni özellik, akıllı telefonları çok daha güvenli hale getirecek

Akıllı telefon dünyasının önemli isimlerinden biri olan Google, Android kullanıcıları için hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Google’ın getirdiği yeni özellik, akıllı telefonları çok daha güvenli hale getirecek

Akıllı telefon denildiğinde her ne kadar akla gelen ilk şey cihazın kendisi olsa da aslında onun “akıllı” olarak isimlendirilmesinin baş sebebi, sahip olduğu işletim sistemi. Bu sistem sayesinde sayısız işe imza atabilen ve kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıran telefonlar, aynı zamanda yine işletim sistemleri sayesinde popülerlik kazanabiliyor. Örneğin işletim sistemi olarak Android’i kullandığı yıllarda dünyanın en önemli akıllı telefon üreticilerinden biri haline gelen Huawei, bu platformdan dışlanıp kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’a geçmeye zorlanınca adeta piyasadan silindi.

İşte akıllı telefon dünyasının en önemli iki işletim sisteminden biri olan Android’in geliştiricisi Google, kendi sistemini daha güvenli hale getirebilmek için çalışmalarına devam ediyor. CES 2023 konferansında sahneye çıkan teknoloji devi, akıllı saat ve akıllı telefon birlikteliğinin yeni bir örneğini tanıttı.

Google’ın getirdiği yeni özellik, akıllı telefonları çok daha güvenli hale getirecek

Active Unlock adı verilen ve mevcutta var olan Smart Lock özelliğinin yeni bir artısı olarak değerlendirilebilecek olan bu özellik sayesinde, artık akıllı telefonların açılabilmesi için akıllı saat onayı şartı getirilebilecek. Aslında bu özellik zaten Smart Lock’da vardı. Yani örneğin oturma odasında bulunan akıllı telefonun açılabilmesi için ona yakın ve daha önceden tanımlanmış bir akıllı saatin bulunması zorunluluğu getirilebiliyordu ki  örneğimizde de bu saatin mutfakta bulunması halinde telefon açılıp kullanılabiliyordu.

Ancak birçok kullanıcı bu durumun güvenlik zafiyetine sebebiyet verdiğini düşünüyordu. İşte Google tarafından tanıtılan Active Unlock özelliği bu durumu ortadan kaldırarak, telefon ekranının açılabilmesi için saatin takılı olması zorunluluğunu getiriyor. Yani telefonun ekranını açmak istediğiniz zaman bunu saatten onaylamanız yani saatinizi yanınızda bulundurmanız gerekecek. Özelliğin önümüzdeki aylarda resmi kullanıma sunulması bekleniyor.