HarmonyOS rekor üstüne rekor kırıyor!

Çin merkezli teknoloji firması Huawei’nin Android ve iOS’a rakip olarak geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemi indirme sayısıyla yeni bir rekor daha kırdı!

HarmonyOS rekor üstüne rekor kırıyor!

HarmonyOS işletim sistemi iki haftada ulaştığı kullanıcı sayısı ile rekor kırdı. Yaptırımlar nedeniyle Google Mobile Services ve Android işletim sistemine erişimi kısıtlanan Huawei, çözümü HarmonyOS adını verdiği işletim sisteminde buldu. Resmi olarak 2 Haziran'da tanıtılan platform, EMUI 11 arayüzüne benzerliği ile dikkat çekse de özünde çok farklı. Huawei'nin akıllı telefonlarının ve tabletlerinin omurgası olacak yeni sistemin test aşaması devam ediyor.

Hala beta sürümünde olmasına ve tam sürüm mevcut olmamasına rağmen, HarmonyOS 2.0'ı yüklemiş olan kullanıcılar durumlarından memnun. Günlük kullanımı olumsuz etkilediğine dair bir reaksiyon yok. Yeni başlayan işletim sisteminin iki hafta içinde kritik bir eşiği aştığı ortaya çıktı.

HarmonyOS iki haftada 10 milyonu geçti

Aurora Mobile, HarmonyOS 2.0 hakkında 2 Haziran-15 Haziran 2021 yıllarını kapsayan bir rapor yayınladı. İşletim sisteminin sadece 14 günde 18 milyon kullanıcıyı geçtiğini ortaya koydu. Hem genel beta hem de dahili beta kullanıcılarını ölçen Aurora Mobile, açık beta üyelerinin 15.514 milyon olduğunu açıkladı. Ayrıca dahili beta sürecine katılanların 2.835 milyondan fazla olduğunu bildirdi. 15 Haziran itibariyle HarmonyOS kullanıcılarının toplam sayısı 18.349 milyon oldu.

HarmonyOS rekor üstüne rekor kırıyor! - Resim : 1

Raporda, bu sayının HarmonyOS'a yükseltme şansına ilk sahip olan Huawei kullanıcılarının yüzde 7,75'ine karşılık geldiğine dikkat çekti. Buna ek olarak, telefonlarını genel beta sürümüne yükseltenlerin yüzde 17,61'i dahili beta sürümüne güncelleme yapanların da yüzde 1.91'ini kapsadığı açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Aurora Mobile, 15 Haziran'dan bu yana HarmonyOS 2'nin günlük yükseltme oranının giderek arttığını belirtti.

Çoğunluk gençlerden oluşuyor

Raporda Aurora Mobile, HarmonyOS 2.0 işletim sistemini kuranların kişisel özelliklerinden bahsetti. Kullanıcıların %71,7'sinin erkek, %28,3'ünün kadın olduğunu vurguladı. Ayrıca yüzde 45'inin 16-25 yaş arasında olduğu kaydedilirken; Bunların yüzde 30,7'sinin 26-35 yaş, yüzde 20,4'unun ise 35-46 yaş arasında olduğu ortaya çıktı. Böylece HarmonyOS 2 kullanıcılarının yaklaşık yüzde 96,9'unun 46 yaşın altında olduğu anlaşıldı.

Şu anda HarmonyOS çalıştıran akıllı telefonların yoğunluk oranlarını ortaya çıkaran rapora göre Huawei Mate 30 serisi yüzde 44.6 ile liderliğe yükseldi. Onu yüzde 30.6 ile Huawei P40 serisi takip ediyor. Huawei Mate 40 Pro yüzde 15.7'lik bir oranla takibe devam ediyor. Bu istatistik bize işletim sisteminin daha çok üst düzey modellerde tercih edildiğini gösteriyor.