Mobil

Huawei çentiği noktaya çevirecek

Çinli teknoloji devi Huawei de cep telefonlarının ekranından çentiği kaldırıp yerine nokta getirecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Huawei çentiği noktaya çevirecek

Ortaya atılan iddialara göre Huawei de telefonlardaki çentiği kaldıracak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Buna göre telefonun ön yüzünde çentik yerine küçük bir delik olacak ve kamera bu deliğin içine yerleştirilecek. Adeta küçük bir nota görünümünde olacak bu deliğin çentiği ortadan kaldırması bekleniyor.

Huawei de delikli kamera geliştiriyor

Konuyla ilgili iddia ise Twitter'daki Ice Universe isimli hesaptan geldi. Hesabın paylaştığı görüntüye göre Huawei ekrandaki çentik yerine tek bir nokta kullanmaya başlayacak. Farklı üreticilerin de üzerinde çalıştığı teknoloji ile beraber cep telefonun ön yüzünde bulunan kamera ekrana entegre edilmiş olacak. İddialara göre bu yeni telefon modeli Aralık ayı içinde tanıtılacak. 

Bu alanda Samsung ve LG'nin de benzer çalışmaları bulunuyor. Huawei de ekranın kenarında bulunacak küçük bir nokta yardımı ile telefonun ön kamerasını gizlemiş olacak. Ancak bu tarz bir tasarım beraberinde bazı sorunlar da getiriyor. Çünkü mevcut çentikli telefonların birçoğunda bu çentik kısmında sadece kamera değil bir dizi algılayıcı ve ahize de bulunuyor. 

Yeni nesil noktalı tasarıma geçildiğinde bu algılayıcılar nereye konulacak o şimdilik bilinmiyor. Belki de bu tasarım giriş seviyesi bu tarz alıgılayıcıları olmayan cihazlar için kullanılabilir. Ancak o zaman bile örneğin ahizenin konacağı yer ortadan kalkmış oluyor. Bazı üreticiler geçmişte ahizeyi üst kısma almayı denemiş olsalar da bunun çok iyi bir fikir olmadığını düşünüyoruz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle aşağıdaki yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Brksrc
Ekran altı parmak izi cıktı simdi ekran altı kamera bekliyorum..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.