Mobil

iOS 12 bizlere neler sunuyor? (Video)

iOS 12 çıkışını gerçekleştirdi. Teknolojioku olarak biz de sizler için iOS 12'ye ilk bakışımızı attık. Bakalım iOS 12 bizlere neler sunuyor?

iOS 12 bizlere neler sunuyor? (Video)

Yaptığı donanım duyurularıyla teknoloji dünyasının gündemine oturan Apple, donanımlarına eşlik edecek olan iOS 12 işletim sistemini geçtiğimiz günler kullanıcıların beğenisine sundu. Peki iOS 12 kullanıcılara ne gibi özellikler sunuyor? 

Apple'ın iOS 11'e oranla yüzde 40 daha hızlı çalıştığını iddia ettiği iOS 12, eski model cihazlarda önemli bir performans artışı sağlamanın yanı sıra ARKit 2 ile birlikte gelen  artırılmış gerçeklik konusunda da önemli bir güncelleme olmayı başarıyor.

Beta sürümler ile yapılan testlerde iOS 12 ile yüzde 40'a varan bir açılış hızı (iPhone modelleri için) olduğu görülüyor. Ayrıca kullanım sırasında da performans artışı hissediliyor. 

iOS 12 ile gelen Pil Sağlığı özelliği ile pilin o anki durumunu ve pil tüketen uygulamaları görebiliyorsunuz. Android'de uzun süredir olan bu özellik sonunda iOS'a da geldi. Yeni işletim sistemi ile gelen Siri Kısayolları özelliği ile sesli asistana daha karmaşık ve dolaylı komutlar verebiliyorsunuz. Bu yeni özellik de iOS 12 ile birlikte geliyor.

FaceTime uygulamasını da es geçmemek gerek tabii ki. Normalinde sadece iki kişinin görüntülü konuşma yapabildiği FaceTime, artık toplamda 32 kişiye kadar destek sağlamakta. Arkadaş grupları için oldukça makul bir sınır. iOS 12'nin belki de en ilgi çeken özelliklerinden biri de Memoji.

Memoji ile Apple kullanıcılara kendi emojilerini tasarlama ve kullanma imkanı sunuyor. Bu sayede herkes kendine benzeyen Memojiler üretebiliyor. Bu özellik hali hazırda Samsung modellerinde mevcut. Şimdi ise Apple kullanıcıları da bu özellikten yararlanabilecek. 

iOS 12 bizlere neler sunuyor? 

Peki aşırı derecede sosyal medyaya bağımlı olabileceğinizi düşündünüz ve uzaklaşmak istediğiniz oldu mu? O zaman Apple'ın onun içinde sizlere getirdiği bir özelliği mevcut. Uygulama Sınırları. 

Bu yeni özellik sayesinde bir uygulamanın ne kadar kullanılabileceğini belirleyebiliyorsunuz. Hem sizin hem de çocuklarınızın sınırlarını çizen bu özellik yardımı ile her bir uygulamanın günlük sınırını belli bir süre ile belirlemeniz mümkün hale geliyor.

iOS 12 ile beraber kamera optimizasyonu da geldi. Bu sayede kamera yüzde 70 daha hızlı fotoğraf çekebilirken, ön kamera ve arka kameranın modlarında da bazı iyileştirmeler yapıldı. Bunun farkını sizler için hazırladığımız videoda da görebilirsiniz. Apple'ın bizlere sunduğu özellikler tabii ki de sadece bunlarla sınır değil. 

iOS 12 ile birlikte artık iki kişinin yüzünü de telefonunuza tanıtabileceksiniz. Daha önce sadece tek kişi olarak uygulanabilen bu özellik sayesinde telefonu çocuğunuza ya da bir arkadaşınıza verdiğinizde o da yüz kilidi ile kullanabilecek.

Apple otomobil sahiplerini de yeni güncellemede unutmamış. CarPlay uygulamasına getirilen güncelleme ile artık sürücüler Google Haritalar uygulaması üzerinden güvenli sürüş deneyiminin tadını çıkarabilirler. 

Elbette iOS 12'de bu saydıklarımızdan çok daha fazla yenilik var. Biz seçtiğimiz ve önemli gördüğümüz özellikleri sizler için sıraladık. Sizin de eklemek istediğiniz yenilikler olursa yorumlar kısmına düşüncelerinizi ekleyebilirsiniz.

Yorumlar
nazlı,,ipek,,duygu,,vs.
note 9 samsung mu ipone 12 xbax mı ? hangisi tercih edilir.? bana kalırsa note 9 iphone nin 12... sinden daha gelişmiş.. başkasının fikrini bilmem..
Cevapla
Mahmut
Sunduğu pek bir şey yok ufak tefek şeyler üzerinde gidip geliyoruz, yok pil yüzdesi yok bilmem ne bunlar mı yeni özellik ayrıca öyle ahım şahım bir hız artması olmadı, apple kendisi itiraf etmişti zaten, güncellemelerle telefonları yavaşlatıyoruz diye, onun için applea güvenmeyin iphonelara da bulaşmayın.
Cevapla
Alanya
Sen git dAndroid’in ile uğraş koçum Apple sana fazla gelir hadi koçum marş
samsung 9 note alınmalı...ipek...
paranıza yazık..en küçük apple (yeni modeller) telefonu 8.bin lira civarı. parası çok olan dahi almamalı..pili 6 saat gitmez..huvei battery power dağıtmış aplecilere..neden? pil yetmezliğinden dolayı.. hem 8 bin lira ver hemde 7 saat kullanmama hali..akıllı kişi deli telefonu almaz.appleyi zengin etmez.
Yavuz ATUĞ
Rehber de H tuşu yok koymayı unutmuşlar sadece Türkçe dilinde bu sorun var
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.