Mobil

iPhone 14'te gelmesi beklenen fakat gelmeyen yenilikler!

Teknoloji meraklılarının heyecan içerisinde bekledikleri Apple etkinliği nihayet gerçekleşti. Tanıtılan cihazlara baktığımız zaman ünlü duyumcuların 3 çok önemli konuda bariz yanıldıkları anlaşıldı.

iPhone 14'te gelmesi beklenen fakat gelmeyen yenilikler!

Duyum hesapları teknoloji dünyasının olmazsa olmaz unsurlarıdırlar. Teknoloji devlerinin yeni bir cihaz üzerinde çalışmaya başladığını da, o cihazın gelişim aşamasındaki özelliklerini de, ne kadarlık fiyattan satışa sunulacağını henüz ilgili cihazlar tanıtılmadan bizlere söyleyenler hep bu duyum hesaplarıdır. Ancak adı üzerinde: Duyum. Yani en güvenilir olanlarının verdikleri bilgiler bile hatalı olabilmekte. İşte dün gerçekleştirilen Apple lansmanı da bu durumu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Apple sızıntıları denildiğinde akla gelen 2 çok önemli isim var. Bunlar Ming-Chi Kuo ve Mark Gurman. Peki bu isimlerin ortak bir şekilde hem kendilerinin yanıldığı hem de bizleri yanılttığı başlıklar hangileri dersiniz? Öncelikle bu iki isim de çok uzun bir süre iPhone 13 Mini’nin yerine geçecek yeni model için iPhone 14 Max isimlendirmesini kullandılar. Bununla birlikte tanıtıma birkaç gün kala fikir değiştiren ikili, telefonun isminin iPhone 14 Plus olacağını söyleseler de bu durum, aradan geçen 6 ay boyunca hatalı bilgi verdikleri gerçeğini değiştirmiyor.

iPhone 14'te gelmesi beklenen fakat gelmeyen yenilikler!

İkinci konu ise iPhone 14 serisinin fiyatı. Buna göre her iki isim de fiyat konusunda bir türlü mutabık kalamadı. Yıl içerisinde bu konuda sürekli zam haberleri pompalarken tutar konusunda bile istikrar yakalayamayan ikiliden Mark Gurman son olarak her modelde 100 dolarlık fiyat zammı olacağını iddia etmiş, Ming-Chi Kuo ise iPhone 14’de 50 dolarlık fiyat indirimi diğer modellerde ise 100 dolarlık fiyat artışı yapılacağını söylemişti. Ancak bakıldığında bu bilgilerin tamamen yanlış olduğu ortaya çıktı. Öyle ki Apple, iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in ABD’deki başlangıç fiyatlarını geçtiğimiz yılki modellerle aynı tuttu.

Üçüncü konu ise Apple Watch Ultra’nın isimlendirmesi oldu. Tanıtımın yapılacağı günde dahi bu ikili tarafından servis edilen haberlerde Apple’ın yeni akıllı saat modeli için Apple Watch Pro ismi kullanılırken, cihazın gerçek isminin Apple Watch Ultra olduğunu ancak akıllı saatin sahneye çıkmasıyla öğrenmiş olduk.

Son olarak hem Mark Gurman’ın hem de Ming-Chi Kuo’nun Apple’ın yeni cihazları hakkında onlarca doğru bilgi verdiğini ve hatta verdikleri doğru bilgilerin hatalı bilgilerden kat kat fazla olduğunu da hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.