Samsung bir adım öne geçti ve ilk sevkiyatlar başladı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 3nm çip üretimi konusunda ezeli rakibi TSMC’nin bir adım önüne geçti.

Samsung bir adım öne geçti ve ilk sevkiyatlar başladı

Çip krizinin etkilerinin hala ağır bir şekilde hissedilmeye devam edildiği şu günlerde, sevindirici haber Samsung’dan geldi. Güney Koreli teknoloji devi, yaptığı açıklamada uzun süredir üzerinde çalışılan ilk 3nm çiplerin bir kripto para madenciliği firmasına gönderildiğini, bu sayede de 3nm çip sevkiyatının resmen başladığını duyurdu. Bu oldukça önemli bir gelişme çünkü 3nm çipler hem çip krizi için önemli bir adım olacak hem de teknolojik cihazların verimlilikleri ile performanslarını önemli oranlarda arttıracak.

Bilindiği gibi Samsung’un temel amacı, sektörün bir numaralı ismi olan TSMC’yi geride bırakmak. Her ne kadar Güney Koreli şirket de bu alanda önemli isimlerden biri olsa da, pazarın yaklaşık %55’ini kontrol eden TSMC’nin yanında diğer isimler şimdilik geri planda kalıyor. İşte Samsung’un bu konudaki en büyük güvencesi ise, 3nm çipler.

Samsung bir adım öne geçti ve ilk sevkiyatlar başladı

Şirket bu çipleri kendi yonga seti olan Exynos 2300’da kullanacak. Bununla birlikte şu an için ağırlıklı olarak TSMC ile çalışan Nvidia, AMD, MediaTek, Apple ve Qualcomm gibi isimleri de kendi müşterisi yapmak isteyen Güney Koreli teknoloji devi, TSMC’nin 3nm sürecine ilişkin olumsuz haberlerini dört gözle bekliyor.

Bugüne kadar yapılan araştırmalara istinaden paylaşılan sonuçlar bizlere, Samsung’un 3nm çiplerinin selefi olan 5nm çiplerine göre en az %45 oranında verimlilik artışı ve yine en az %25 oranında ise performans artışı sağlayacağını gösteriyor.