Samsung’un birinci nesil 3nm üretim süreci beklenen ilgiyi görmedi

Güney Koreli teknoloji devinin uzun çalışmaların sonunda seri üretimine geçtiği 3nm çiplerine, akıllı telefon üreticilerinin beklenen ilgiyi göstermediği konuşuluyor.

Samsung’un birinci nesil 3nm üretim süreci beklenen ilgiyi görmedi

Samsung, çip üretimi konusunda oldukça başarılı bir marka. Bununla birlikte, giriştiği her sektörde kafaya oynamayı hedefleyen Güney Koreli teknoloji devinin, çip sektöründeki rakibi öyle kolayca alt edebileceği türden bir isim değil. Şu an tüm akıllı telefonlarda kullanılan yonga setlerinin üretiminde kullanılan çiplerin yarısından fazlasını tek başına TSMC üretiyor. Sektörde TSMC ve Samsung dışında aha pek çok aktör olduğu düşünüldüğünde, Samsung’un pazar payı rakibinin bir hayli gerisinde kalıyor. Tabi bu da Samsung’un sektör liderliğini şu an için imkansız kılıyor.

İşte TSMC ile aynı adımları atarak onu geçemeyeceğini anlayan Samsung, rakibinden önce davranarak 3nm üretim sürecine geçti ve bu alanda ürettiği ilk çiplerini de geçtiğimiz haftalarda bir kripto para şirketine gönderdi.

Samsung’un birinci nesil 3nm üretim süreci beklenen ilgiyi görmedi

Bununla birlikte, Samsung’a yakın kaynaklardan gelen ilk bilgilere göre, henüz Güney Koreli teknoloji devi 3nm üretim sürecine sahip çipleri için herhangi önemli bir akıllı telefon üreticisinden sipariş almış değil. Bu da akıllı telefon üreticilerinin yeni nesil çipleri test etmektense güvenilirliği kanıtlanan TSMC ile yola devam etmek istediklerini gösteriyor.

Öteki taraftan, Samsung’un kendisi bile bu çipleri kendi işlemcisi olan Exynos’da kullanmayı düşünmüyor. Bu durumun sebebi olaraksa, yakın zamanda Qualcomm ile yapılan anlaşma gösteriliyor. Ancak Güney Koreli teknoloji devi, 2024 yılında üretimine başlayacağı ve verimlilik anlamında %50, performans anlamında ise %30 artış yaşatacak olan ikinci nesil GAAFET çipleri sayesinde, akıllı telefon üreticilerinin fikirlerini değiştireceklerini düşünüyor.