Mobil

Trump yüzünden iPhone satışları üçte bir oranında düşebilir!

ABD Başkanı Donald Trump tarafından verilen bir karar, iPhone satışlarının yüzde otuzluk kısmını götürebilir. İşte detaylar!


ABD Başkanı Donald Trump, Çin menşeli şirketlerin başına bela olmaya devam ederken kendi ülkesine ait olan şirketlerin de canını sıkıyor. Özellikle Huawei'ye uygulanan ambargo kararını uzatarak yaptırımların devam edeceği sinyalini veren çılgın lider geçtiğimiz günlerde ABD merkezli firmaların Tencent ile iş birliği yapmasını engelleyen kararnamenin altına imzasını atmıştı. Bu karar, Apple açısından vahim durumlar ile sonuçlanabilir. Peki ama Tencent neden bu kadar önemli ve etkili?

Trump yüzünden iPhone satışları üçte bir oranında düşebilir!

Esasen Tencent isimli şirket daha çok PUBG: Mobile ve Call of Duty: Mobile oyunlarının yayıncısı olarak tanınıyor ancak bundan çok daha büyük. Zira bahsi geçen firma aynı zamanda Çin'de oldukça aktif olarak kullanılan WeChat uygulamasının da sahibi.

Her ne kadar biz bu uygulamayı yalnızca bir mesajlaşma uygulaması olarak bilsek de Çinliler WeChat'i akbiline para yüklemekten tutun da çeviri hizmetlerine kadar pek çok alanda aktif olarak kullanıyor. Kısacası bu uygulama Çin'de hayatın olmazsa olmaz bir parçası diyebiliriz.

Trump'ın kararı sonrasında Apple'ın söz konusu uygulamayı AppStore'dan kaldırıp kaldırmayacağı ise merakla bekleniyor. Eğer WeChat kaldırılırsa iPhone satışları büyük oranda düşebilir zira Çin'deki satışlar tüm dünyada satılan iPhone'ların üçte birlik bölümünü temsil ediyor.

Yapılan bir ankete göre ise Çin'deki iPhone kullanıcılarının yaklaşık %95'i, WeChat'in kaldırılması halinde iPhone kullanmayacaklarını ifade ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın bu kararı yalnızca ABD için mi geçerli olacak yoksa tüm dünyada mı bu henüz belli değil. Yalnızca ABD'de geçerli olursa bu çok büyük bir problem teşkil etmeyecektir ancak tüm dünyada uygulanırsa Apple'ı zor günler bekliyor diyebiliriz.

Yorumlar
Tuncay
Hasta bu adam bütün ileriye dönük büyüme yada ABD li şirketler için risk olabilecek herşeyi işgal etmek almak istiyor alamıyor ise yok edecektir
Cevapla
Pom
Araç düşünmüyorum ev alicam forumdan kardeşlerim için🥰
Cevapla
Pom
Bu işi ancak sen halledersin
Cevapla
Pom
Benim canım egitimcim biliyorum benim geleceğimi dusunuyosun ıyi bir alici bulursak en az 500e satarız mis gibi bir havası var hacılarda alan çok şanslı villa bile yaptırılabilir oraya
Cevapla
X Artık Biliniyor
Çok içme
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.