Mobil

Türki'ye ye Windows 8'li hangi telefon gelecek?

20 gün sonra Türkiye'ye hangi firma Windows 8'li telefon getirecek?


Son günlerde çok zor zamanlar geçiren ve akıllı telefon pazarında diğer firmalar Samsung ve Apple'ın gerisinde kalan Nokia, yeni bir atılım için hazırlanıyor. Finlandiyalı şirket, Microsoft ile işbirliği yaparak özel bir telefon geliştirdi. Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek İcan yaptığı açıklamada, Türkçe içerikli ürünü 20 gün sonra Türkiye'de piyasaya süreceklerini söyledi.

Telefon üreticilerinden bir çoğu Apple ile rekabet içine girebilmek için ücretsiz olan Android'i tercih etti. Nokia ise tam tersini yaparak Microsoft ile işbirliğine girdi ve Windows Mobile işletim sistemini seçti. Apple'ın iOS işletim sistemi ile Google'ın,ndroid'i arasında yaşanan rekabet ortamı olan mobil telefon pazarına, 3. oyuncu olarak Nokia-Windows kardeşliği eklendi. Windows 7 ve 7.5 işletim sistemleri Nokia'nın birkaç modelinde kullanıldı ancak Türkiye'de satışa sunulmadı.

1341677475_nokia8081.jpg

Nokia Türkiye Ülke Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, yıl sonuna doğru Windows 8'li akıllı telefonları piyasaya çıkaracaklarını belirtti ve şunları dile getirdi; "En son teknoloji neyse, biz müşterilerimize onu sunmak için çabalıyoruz. Ayrıca Windows 8 Türkçe olacak." dedi. iPhone ile akıllı telefon pazarını Apple'a kaptıran Nokia, son iki yıldır geliştirdiği yeni strateji ile telefon pazarındaki eski imajını yakalamaya çalışıyor. Bunun için üretilen ve dünyada bir ilk olarak PureView teknolojisine sahip 41 megapiksel (MP) çözünürlüklü Nokia 808 akıllı telefonu tasarladı. Usta fotoğrafçı Faruk Akbaş'ın katıldığı etkinlikte 12 Temmuz'da Türkiye'de piyasaya sunulacak Nokia 808 PureView ile çekilmiş kareler katılımcılarla paylaşıldı. Söz konusu etkinlikte konuşan Çiçek Uyansoy İcan, Nokia'nın yeni stratejisiyle beraber, geleceğe dönük projelerini değerlendirdi. İcan, öncelikle akıllı cihazlar tarafında önemli oyuncu olmak istediklerini, bu kapsamda da Windows sistemini destekleyeceklerini söyledi. Bununla ilgili olarak İcan, 2013'te daha fazla ürün gamıyla akıllı cihaz tarafında daha iddialı bir Nokia göreceksiniz. Hem mobil telefonlar tarafında hem de akıllı cihazlar tarafında oldukça aktif olacağız." dedi.

İcan, pazar payı, satış verileri ve finansal verileri sadece Nokia küreselin açıklayabildiğini söyledi ve bu konuda bilgi vermekten kaçındı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.