Mobil

WhatsApp'tan beklenmedik gelişme!

WhatsApp gizlilik politikası konusunda bir geri adım daha attı. Politikayı kabul etmek artık zorunlu olmayacak. İşte detaylar.

WhatsApp'tan beklenmedik gelişme!

Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, kullanıcıların 15 Mayıs'a kadar yeni gizlilik politikasını kabul etmemeleri halinde zamanla uygulamanın işlevlerini kaybedeceklerini söylemişti. Bugün ise Facebook şimdi planın değiştiğini ve yeni politikayı kabul etmeyen kullanıcıların işlevselliklerinin kısıtlanmayacağını açıkladı.

Her şey isteğe bağlı!

Bir WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada; "Çeşitli yetkililer ve gizlilik uzmanlarıyla yapılan son görüşmeler göz önüne alındığında, WhatsApp'ın güncellemeyi henüz kabul etmemiş olanlar için çalışma şeklinin işlevselliğini sınırlamayacağımızı açıkça belirtmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Politikanın kullanıma sunulması kafa karıştırıcı bir karışıklık oldu ve WhatsApp'ın daha fazla kullanıcının kişisel verilerini Facebook ile paylaşmaya başlayacağı endişelerini artırdı. Ancak WhatsApp, durumun böyle olmadığını açıklamıştı. Yine de bu açıklama yeterli olmadı. Çünkü Facebook'a olan güven son 1-2 yıl içerisinde çok sarsıldı.

WhatsApp, bir destek makalesinde, yeni politikayı kullanıcıların çoğunluğunun kabul ettiğini söylüyor. Eğer bu sözleşmeyi kabul ettiyseniz uygulamayı kullanmaya ve verilerinizi paylaşmaya devam edeceksiniz. Sözleşmeyi kabul etmeyenler de herhangi bir kısıtlama olmadan ve verilerini paylaşamdan WhatsApp'ı kullanmaya devam edecek.

Tüm dünyada çok ses getiren yeni gizlilik politikasından geri adım atılması oldukça sevindirici. Ancak bu politikanın bu kadar sancılı bir şekilde yürürlüğe koyulması WhatsApp'a hiç yakışmadı. Bu süreçte gizlilik politikasını bilmeyerek kabul edenlerin sayısı da oldukça fazla. 

Avrupa Birliği muhtemelen önümüzdeki yıllarda WhatsApp hakkında soruşturma başlatacaktır. Verileri paylaşmak için bu bildirimin ansızın sunulması WhatsApp'ın başını ağrıtabilir.

Yorumlar
Syhshshs
Böyle bir şeyin olmayacağı ilk baştan beri belliydi zaten
Cevapla
46
Jerefsiz zuker bile kendi watsapp ını kullanmıyo herif signal kullanıyo gerisini siz düşünün artık
Cevapla
hAKSU
Sanal alemde güven olmaz.
Cevapla
Nurettin GÜN
Facebok çok güzel bir sistem yalnız benim profil resimlerimi ve ismimi kullanıp sanki ben facebooka videoyu atmışım gibi atmışlar facebok sahte hesaplara engel olacak bir güvenlik sunması lazım ben facebooku güvenlik olmadığından dolayı kapatmıştım.
Cevapla
Osmanlı
Yüklememek üzere sildim...
Cevapla
Ertuğrul
whatsapu mi ?
Vatandaş
Ben de aynısını yaptın.Bence de en güzeli
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.