Otomobil

Android Auto tam olarak nedir ve ne işe yarar?

Android Auto tam olarak nedir ve ne işe yarar? Bu Google tabanlı otomobil teknolojisi hakkında bilmeniz gereken her şey!

Android Auto tam olarak nedir ve ne işe yarar?

Arabalarımızdaki akıllı cihazlarımızda bulunan navigasyon, ses seçenekleri ve telefon bağlantısını istemek söz konusu olduğunda, neden tekerleği yeniden icat edelim? Apple CarPlay gibi, Android Auto da sürücülerin yoldayken daha sorunsuz bir kabin içi deneyimi yaşamasını sağlayan bir telefon yansıtma uygulamasıdır.

Android Auto tam olarak nedir ve ne işe yarar?

Araba üreticileri, inanılmaz bilgi-eğlence deneyimleri sağlamakla tarihsel olarak ünlü değiller. Oldukça  yeni arabalar yapmakta harikalar, ancak son birkaç on yılda, Silikon Vadisi'nden gelen canavarca teknoloji canavarlarıyla bazı (belki kısmen isteksiz olarak) ortaklıklar kurmaya itildiler.
 
Neden isteksiz? Hepimiz tüketiciler olarak değerimizi takdir etmeye başladık; biz ürünüz Verilerimiz, nereye seyahat ettiğimiz, ne dinlediğimiz, izlediğimiz rotalar, ziyaret ettiğimiz alanlar, teknoloji şirketlerinin para kazanmayı sevdiği önemli bilgilerdir.

Android Auto hakkında internetin en ilgili sorularından beşine hep birlikte göz atalım.

Android Auto tam olarak ne yapar?

Android Auto, sürücülerin telefonlarındaki uygulamaları otomobilin ekranında minimum dikkat dağılmasıyla kullanmalarına olanak tanır. Halihazırda aşina olduğunuz uygulamalara erişerek, yolculukların daha güvenli olması bekleniyor. Android Auto, sürücülerin 'odaklanmalarına, bağlantı kurmalarına ve eğlenmelerine' yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, sürücülerin yine muhtemelen otomobil markasının kendi dijital ses asistanından daha fazla alışık oldukları Google Asistan'ı kullanmalarına olanak tanır.

Android Auto'yu arabama nasıl bağlarım?

Veri SIM bağlantısı olan ve minimum Android 8.0 çalıştıran bir Android ahizenizin olması gerekir. Arabanızda Android Auto entegrasyonu varsa, yüksek kaliteli bir USB veri kablosuyla, 5G wifi bağlantısıyla bilgi-eğlence sistemine veya Bluetooth ile bağlanırsınız.

Android Auto tam olarak nedir ve ne işe yarar? - Resim : 1

Android Auto ve Google Sürüş Asistanı Modu arasındaki fark nedir?

Tüm yeni arabalarda Android Auto entegresi bulunmadığından, telefonlarını arabalarına bu şekilde bağlama yolu olmayan sürücüler için Google Sürüş Asistanı Modu, sürücülerin el cihazlarını Waze gibi navigasyon uygulamaları ve ses uygulamaları için görüntü ekranı olarak kullanmalarına olanak tanır. Audible, Spotify, Tidal ve (ta-dah!) Google Müzik. 
 
Yine de dikkatli olmalısın. Temmuz 2022 itibarıyla Birleşik Krallık cep telefonu mevzuatı, sürüş sırasında akıllı telefon cihazınıza hiçbir şekilde dokunamayacağınız anlamına gelir.

Android Auto için bir uygulamaya ihtiyacım var mı?

Evet, Android Auto uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor ve ardından bu, aracın yazılım platformunda bulunan uygulama ile iletişim kuracak. Google Play mağazasından ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Android Auto'yu kullanmanın aylık bir ücreti yoktur, ancak gelecekte olabilir.

Android Auto'nun bağlanmasını sağlayamazsam ne olur?

Telefonunuz, arabanız ve uygulamanız varsa ve hala Android Auto'nun bağlanmasını sağlamakta zorlanıyorsanız, önce bir nefes alın. İşe yarayacak ama şimdiye kadar aldığınız en iyi teknik tavsiyelerde olduğu gibi, bazı şeyleri kapatıp tekrar açmanız gerekebilir.

Ayrıca Android Auto, hareket halinde olup olmadığınızı anlamak için telefonunuzdaki sensörü kullanır. Siz seyahat ederken, siz gözlerinizi yoldan ayırmadan telefonla uğraşan kişi yolcunuz olsa bile bağlantı kurmaz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.