Apple CarPlay tam olarak nedir? Ne işe yarar?

Kullanışlı araba teknolojisi bazılarına kafa karıştırıcı geliyor! Teknolojioku bazı şeyleri açıklığa kavuşturuyor.

Apple CarPlay tam olarak nedir? Ne işe yarar?

Bağlantılı araba teknolojisinin akıllara durgunluk veren dünyasında, belirli özelliklerin ne yapıp ne yapmadığını anlamak giderek zorlaşıyor. Mobil cihazınıza göbek bağıyla bağlı olarak doğmadıysanız, Apple'ın telefon yansıtma uygulaması CarPlay'in Bluetooth ile aynı olduğunu düşünmeniz için affedilirsiniz, çünkü her ikisi de telefonunuzdan arabanızda oynamak için bir şeyler almanın bir yolu.

Apple CarPlay tam olarak nedir? Ne işe yarar?

Aslında, Bluetooth ve CarPlay ayrı özelliklerdir. Bluetooth, verileri aktarmak için kısa mesafedeki radyo frekanslarını kullanır. Arabalarımızda, arabanın hoparlörleri aracılığıyla arama ve ses çıkışı. Şu anda oldukça basit bir teknoloji, ancak cihazların ve yongaların yapı kalitesi arttıkça giderek daha güvenilir hale gelen bir teknoloji. Şimdi, birinin Bluetooth hakkında homurdandığı tek zaman, hemen eşleşmediği zamandır, ancak bunu çözmenin püf noktası genellikle eski "kapat ve tekrar aç" güç döngüsünde yatmaktadır.
 
Öte yandan Apple CarPlay, özellikle arabanızın bilgi-eğlence sistemine, belirli araba modelinizin neyi desteklediğine bağlı olarak bir kablo aracılığıyla VEYA kablosuz olarak bağlanabilmesi açısından biraz daha karmaşıktır. Bu, Google'ın Android Auto sürümünün karşısındaki telefon yansıtmadır . Google eşdeğeri gibi, CarPlay de telefonunuzdaki uygulamaları alır ve bunları otomobilin orta ekranında görüntüler. 

Doğal olarak, tüm uygulamalar aktarılmaz. Örneğin, Angry Birds, Candy Crush ve League of Legends, varsayılan olarak büyük ekranda mevcut değildir. Görüntülenen uygulamalar, örneğin mesajlaşma gibi daha fazla etkileşim gerektiren bazı uygulamalar sürücüden gelen bu tür etkileşimi sınırlayacak şekilde programlandığından, Apple tarafından özel olarak seçilmiştir. Bu nedenle, mesajlaşma ile kullanmak isterseniz, mesajı oluşturmak için ses kontrolünü kullanmanız gerekir. Ayrıca, siz araba kullanırken Siri'nin mesajlarınızı okuyacağını da göreceksiniz.

Buradaki düşünce, Apple arayüzüne zaten aşina olduğunuz için simgeleri daha hızlı tanıyacaksınız ve böylece sesi değiştirirken veya Apple Haritalar'ı kullanırken dikkatiniz daha az dağılacak.

Haritalar'dan bahsetmişken, Google Haritalar ile rekabet edebilmek için yakın zamanda fotoğrafları, işletme bilgilerini ve promosyonları öne çıkaracak şekilde bir güncelleme geçirdi. Hepsi bu değil; CarPlay, gelecekte bir noktada oldukça vahşi güncellemeler alıyor; bu, teknoloji devinin küme ekranında pençelerini aldığını ve şalt donanımının bir kısmının kontrolünü ele geçirdiğini görecek. Elbette herhangi bir araba üreticisi onu entegre edecek kadar cesursa.

Apple CarPlay tam olarak nedir? Ne işe yarar? - Resim : 1

İnternetin Apple CarPlay ile ilgili en ilgili sorularından beşini sayfamızın alt bölümünde sizler için listeledik.

Apple CarPlay'i nasıl etkinleştiririm?

CarPlay'in fabrika destekli entegrasyonuna sahip bir arabanız varsa, kurulum oldukça kolaydır. Yeni arabaların çoğu CarPlay'i kablolu bağlantı olarak sunar. Fişi prize taktığınızda, aracın ekranı uygulamayı başlatmak isteyip istemediğinizi soracak ve seçmeniz için bir simge sunacaktır. Alternatif olarak, bağlantı otomatik olarak Apple CarPlay programını başlatacaktır.

iPhone'unuzun CarPlay'i kısıtlamadığından emin olmanız gerekecek. Ayarlar > Ekran Süresi > İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları'na gidin, İzin Verilen Uygulamalar'a dokunun ve CarPlay'in etkinleştirildiğinden emin olun.

Apple CarPlay nedir ve nasıl çalışır?

Apple CarPlay, tıpkı PC'nizin masaüstünde oturan Word veya Excel gibi, aracınızın bilgi-eğlence paketinin işletim sistemindeki bir uygulamadır. Bağlandığınızda uygulama başlar ve orta ekranı kullanarak telefonunuzdaki belirli uygulamalara erişebilirsiniz.

Sunulan uygulama türleri, Spotify, BBC Sounds ve TuneIn Radio gibi akış hizmetleridir. Sürücülerin araç radyosundaki DAB kanallarıyla sınırlı olmak yerine internet radyo istasyonlarına erişmelerini sağlar. WhatsApp ve Telegram mesajlaşma hizmetleri mevcuttur, ancak bahsedildiği gibi, sürücülerin dikkatinin dağılmaması için arabada farklı şekilde dağıtılırlar.

Apple CarPlay için aylık bir ücret var mı?

2019'da BMW, Apple CarPlay'i etkinleştirmek için aylık veya yıllık olarak ücretlendirmeye başlamaya çalıştı, ancak daha sonra fikrini değiştirdi ve tek seferlik bir ücrete geri döndü. Çoğu otomobil üreticisi, satın alma fiyatını haklı çıkarmak için Apple CarPlay entegrasyonunu bir özellik olarak kullansa da, gelecekte, ısıtmalı koltuk abonelikleri gibi, otomobil markalarının bu özellikten para kazanma şansı her zaman vardır.

Apple CarPlay'i arabama yükleyebilir miyim?

Arabanızda CarPlay entegresi yoksa, İngiltere'de bu özelliği elde etmek için satış sonrası cihazlar mevcuttur. Bu çözümler genellikle mevcut ana ünitenin - yani arabanın ortasındaki konsolun, devre dışı bırakılmasını içerir ve bunlar ucuz değildir. Yalnızca telefonunuzdan arabanıza ses akışı hizmetleri almak istiyorsanız, Pure Highway serisi gibi diğer çözümlere yatırım yapabilirsiniz. Bu düzeltmelerden herhangi biriyle, araba kullanırken cep telefonunuza dokunmanın yasa dışı olduğunu ve cezaların oldukça ağır olabileceğini unutmayın.

Arabam neden Apple CarPlay kullanmama izin vermiyor?

Telefonunuzu yeniden başlattıysanız, iPhone'unuzda CarPlay'i etkinleştirdiyseniz (yukarıya bakın) ve hala keyif alamıyorsanız, başka bir kablo deneyerek Bluetooth bağlantınızı ve USB kablonuzu bir kez daha kontrol edin. Telefonunuzun en son güncellemelere sahip olduğunu ve arabanızın CarPlay ile donatıldığını varsayarsak, sorun yaşamaya devam ederseniz, arabanızın modelini size en yakın bayi ile kontrol edin.