BMW'de büyük açık! Hackerların oyuncağı oldu!

BMW araçları için sunulan abonelik hizmetinde hack skandalı yaşandığı duyuruldu. Hackerlar, kilitli özellikleri hackleyerek açmaya başladılar.

BMW'de büyük açık! Hackerların oyuncağı oldu!

BMW, araçlarındaki bazı özellikleri abonelik tabanlı olarak sunacağını açıklamıştı. Isıtmalı koltuğu aylık 18 dolara sunan abonelik hizmeti ise hackerların radarından kaçmadı. Bazı BMW sahiplerinin, abonelik özelliklerini ücretsiz kullandığı ortaya çıktı.

Hack skandalı yaşanıyor

Temmuz ayı itibarıyla BMW, lüks özellikler için yeni bir abonelik programı başlatmıştı. Güney Kore’de başladığı belirtilen yeni abonelik, ısıtmalı koltukları ve diğer bazı özellikleri ekstra para vererek kullanmayı mümkün hale getiriyor.

BMW’nin abonelik tabanlı sunduğu özellikler ise arabada kapalı olarak tutuluyor. Tek yapılması gereken yazılımsal olarak kilidinin açılması. Gri pazarda (veya karanlık pazar) faaliyet gösteren bazı hackerlar ise bu hizmeti kendi lehine kullanmaya başladı.

Isıtmalı koltuğu aylık 18 dolardan satan BMW’nin müşterilerini “kandırdığını” belirten hackerlar, araç sahiplerine gri pazardan ulaşmaya başladı. Bilgisayar korsanları; güvenlik kamera bilgilendirmesi, ısıtmalı direksiyon simidi, gelişmiş sürüş asistanı gibi abonelik tabanlı özellikleri uygun fiyata açabiliyor.

BMW ise araçlara dışardan yapılacak müdahalelerin tamamen yasaklandığını söylüyor. Yazılımsal başta olmak üzere herhangi bir tamir işleminin garantiyi geçersiz hale getirdiğini belirten BMW, araç sahiplerine dava açma hakkına da sahip.