Kia 27 bin aracını geri çağırdı!

Kia, elektrik sisteminden yangın çıkma olasılığı nedeniyle Niro model 27 bin hibrit aracını geri çağırma kararı aldı. İşte detaylar!

Kia 27 bin aracını geri çağırdı!

Güney Kore'nin otomobil devlerinden biri olan Kia, elektrik sisteminden yangın çıkma olasılığı nedeniyle Niro model 27 bin hibrit aracını geri çağırma kararı aldı.

Tüm araçlar 1 Aralık 2016 ve 11 Eylül 2017 tarihlerinde üretilmiş olan Niro araçları. Kia, 27 binden fazla araç çağırmış olmasına rağmen problemli araçların oranının yüzde 1’den de az olacağını tahmin ediyor. Yine de güvenlik nedeniyle böyle bir adım attıkları için tebrik etmek gerek.

Araçlarda oluşabilecek sorunun güç rölesi düzeneğinden kaynaklandığı da gelen bilgiler arasında.  Ana rölenin kontakları arasında geniş bir bağlantıya sahip olmaması haliyle devrenin direncini artırıyor ve ısı oluşmasıne neden oluyor. Bu da yangın çıkma ihtimalini artırıyor.

Kia 27 bin aracını geri çağırdı!

Kia 27 bin aracını geri çağırdı! - Resim : 1

Sorun aracın panelinde bir uyarı ışığının yanmasına veya aracın çalışmamasına da neden olabiliyor. Peki bu sorun nasıl çözümlenecek? İlk seçenek olarak teknisyenler; Eğer güç rölesi ısı kaynaklı bir hasar oluşumu göstermezse bayi yalnızca ana röleyi değiştirecek. Eğer ısı kaynaklı bir hasar oluşursa da tüm güç rölesi düzeneği değiştirilecek.

Tüm bu değişim masrafları tabii ki de firma tarafından sağlanacak. Yani şoförün cebinden herhangi bir ücret çıkmış olmayacak. Şüphelenen araçlar ile ilgili olarak araştırma yürüten Kia, bu tarihler arasında araç satın alımı gerçekleştiren sürücülere bir bildirim yollayacak.