Otomobil

ÖTV zammına sektörden yorum geldi

Gece yarısı yapılan ÖTV zammını sektörün önde gelen isimleri değerlendirdi. İşte yeni düzenleme ile ilgili yapılan yorumlar.

ÖTV zammına sektörden yorum geldi

Yeni alınan kararla uzun süredir güncellenmeyen ÖTV dilimleri güncellendi. Karara göre en düşük yüzde 45 ÖTV dilimi sınırı 85.000 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 50 ÖTV diliminin üst sınırı ise 130.000 TL oldu. Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen, ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşan otomobiller için ÖTV oranı yüzde 60'tan yüzde 80'e çıkarıldı.

Motor silindir hacmi 2000 cc'yi geçen ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller için vergi oranı yüzde 100'den yüzde 130'a, diğerleri için de yüzde 110'dan yüzde 150'ye yükseltildi.

ÖTV zammına sektörden yorum geldi

Alınan bu kararlar ise sektörde bazı yorumlara neden oldu. Yapılan yorumlardan ilki Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu'ndan geldi. İşte OYDER Yönetim Kurulu Başkanı'nın ÖTV düzenlemesi yorumu:

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 30 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe giren otomotive yönelik ÖTV matrah ve oran düzenlemesinin tüm sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.

En son 2018 Eylül’ünde belirlenen ÖTV matrahlarının yeniden düzenlenmesi gerekliliğini uzun süredir yaptığımız temaslarda dile getiriyor ve matrahların yükseltilmesi gerekliliğinin elzem olduğunun altını çiziyorduk. İlk matrah dilimi olan 70.000 TL’lik matrah bedelinin %21 artışla 85.000 TL’ye, ikinci dilim olan 120.000 TL’lik bedelin %8’lik artışla 130.000 TL’ye çıkarılmasının sektörümüzde satışlara nispi olarak olumlu etki edeceğini düşünüyoruz.

Bunun yanında düzenleme ile 130.000 TL’lik matrahın üzerinde kalan araçlara yönelik ÖTV oranının %60’dan %80’e yükseltilmesinin ise araç fiyatları üzerinde ciddi miktarda bir artışa neden olacağı endişesini taşıyoruz.

Bu durumda; Türkiye’de satılan her 10 aracın 6 tanesinin ithal modeller olması ve ortalama fiyatların 130.000 TL’nin üzerinde seyretmesi nedeniyle araç fiyatlarının daha da ulaşılması zor seviyelere çıkmasına neden olacağını düşünüyoruz.

Tüketicinin, yükselme eğilimindeki kredi faizlerinin üzerine bir de ÖTV düzenlemesi (%60-80) ile araçlara ulaşım maliyetlerinin artması, talepte önemli bir azalma yönünde potansiyel taşımaktadır. Gerek pandemi etkisi ile gerekse de faizlerin yükselmesi ile hem yetkili satıcılara hem de markalara planlama ve stoklama açısından ciddi ek yükler de getirecektir.

Ayrıca, kararnamenin ayın son gününde açıklanmış olması ve hemen yürürlüğe girmesi nedeniyle, ay içerisinde satışı gerçekleştirilmiş ve tüketici ile anlaşması sağlanan araçlarda önemli bir sorun yaratacağını düşünüyoruz. Bu uygulamanın 1 Eylül 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesinin bu sakıncayı ortadan kaldıracağına inanıyoruz.

ÖTV matrah düzenlemesinin yaratacağı olumlu etki ile ÖTV oranlarındaki artışın yaratacağı olumsuz etki birlikte değerlendirildiğinde sektörümüzü kısa ve orta vadede daraltacak bir düzenleme olduğunu düşünüyoruz. Bu düzenlemenin ikinci el piyasasındaki fiyat istikrarsızlığına da olumsuz katkı sağlayacak bir gelişme olmasından endişe duyuyoruz.

Öte yandan bir diğer açıklama ise Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt'tan geldi. Bozkurt yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

2018 yılından beri güncellenmeyen ÖTV matrahlarının nihayet güncellenmiş olmasını olumlu olarak değerlendiriyorum. Bununla birlikte, yapılan matrah ve oran güncellemeleri üst ve lüks segmentlerde fiyat artışlarına yol açarken, orta ve alt segmentlerin çok fazla etkilenmediğini görüyoruz. Buradan anladığımız kadarıyla, özellikle yerli üretilen araçların desteklenmesi, ithal ve lüks araçların satışlarının azaltılmasının hedeflendiği görülmektedir.

En başından beri söylediğimiz gibi, mevcut vergi sisteminin artık değiştirilmesi gerekmektedir. Sürekli olarak birçok tartışmaya sebebiyet veren, sadece motor hacmine ve matrah baremlerine göre kurgulanmış bu sistemin, sıklıkla güncellenmesi ihtiyacı doğmaktadır. Ayrıca, gelişen otomobil teknolojilerini desteklemekte eksik kalan bir sistemdir. Sadece motor hacmi ve matrah fiyatına göre bir otomobilden az veya çok vergi alınması, demode bir uygulama olarak kalmıştır. Gelişen teknolojileri takip eden, yeni bir vergi sistemiyle, devletin vergi kaybına yol açmadan, ancak vatandaşın da motor hacminden bağımsız olarak daha yeni teknolojilerle donatılmış olan araçlara ulaşabilmesini destekleyecek bir vergi sisteminin vakit kaybetmeden oluşturulması gerekmektedir.

Görüldüğü gibi yapılan ÖTV düzenlemesi sektör de belli açılardan rahatsızlık oluşturmuş durumda. Ayrıca düzenlemenin hemen yürürlüğe giriyor olması hali hazırda araç alımı yapma aşamasında olan vatandaşların hazırlıksız yakalanmasına neden oldu. Ayrıca vergilendirme sistemindeki düzenlemelerin güncel şartları karşılamıyor olması da bir diğer rahatsızlık konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Yorumlar
Mehmet koç yiğit
yeni atac almasın binmesi diye resmen soyuyorlsr ÖTV cokzam geldi hiç kimse araba .almaz ..? örtülü i var oraya gidiyor sarayın elektrik faturası temizlik masrafı 500 milyon dolar bizlerden gidiyor ak oartinin iil başkanlığıa gidiyor orda beleş yemek çay veriyorlar 3kez yeni araba aldım verdiğim ÖTV zehir t olsun
Cevapla
Laz
Birde derdini anlatabilsen.Türkçeye biraz çalış.
Cihat
Tam bir hafta önce satışlar çok iyi diyorlardı. Bende satışlar iyiyse ötv yüzde80 yükselsin daha çok satarsınız dedim. Ve yüzde 80 olduğunu dün öğrendim. Heralde eleştirirler dedim ama sevinmişler bu zamma :) şaka gibi valla. 85 bine sıfır araçmı kaldı. 10 senelik ikinci ellere 100 bin istiyorlar. Hayırlı olsun yüzde 100 artarsada iyi olur diyecem allah korusun zam gelir susayım :)
Cevapla
Oz
Yalakalıkta sınır yok koskoca fabrikalar 100000lik araç yaparken bundan en fazla 20000 kazanırken o 100000 lik arabadan malı imal bedelinin 1.5 2 katı vergi almak tamamen haksızlık yazıklar olsun
Cevapla
M a
Yazıklar olsun biz büyük bir işyakla ümitle indirim beklerken şu mikrop necis haram uğursuz olan zam haberleriyle şoke olmaya devam ediyoruz. Durumumuz vahim garibanı fakiri mağduru borçluyu düşünen yok nasılsa... Hakikaten bela ve musibeti şu maruz kaldığımız ölümcül salgın hastalığı fazlasıyla ekmel bir şekilde hakkediyoruz. Bir de bunun üzerinde iyilik merhamet şifa bekliyoruzya ben buna şaşıyorum. Yazıııık yazık Allah yardımcımız olsun inşallah ne diyeyim. Nerde bu milletin yetkilileri vekilleri... Uyanın artık.
Cevapla
X Artık Biliniyor
Gerçeker acıdır. Siz BEGENMESENIZDE ! Çokta umurumda. Bize bu bile az.Bize herşey mustahak herşey...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.