Skoda Elroq'un yeni tasarım dilini tanıttı

Skoda, yeni modeli Elroq ile elektrikli araç dünyasında dikkat çekiyor. Elroq, modern ve şık tasarımıyla markanın gelecekteki araçlarına yön veriyor.

Skoda Elroq'un yeni tasarım dilini tanıttı

Skoda, elektrikli araç portföyünü genişletmeye hazırlanıyor ve bu kapsamda yeni modeli Elroq'u tanıtıyor. Elroq, 2024 sonbaharında piyasaya sürülecek ve Skoda için "Modern Solid" adı verilen yeni bir tasarım döneminin başlangıcını temsil ediyor. Elroq, Skoda'nın Karoq modeliyle yaklaşık aynı boyutlarda olup, markanın yeni imzası haline gelecek çarpıcı bir yüze sahip. Bir tanıtım görselinde, 2022 Vision 7S konseptinde ilk kez görülen daha geniş ve daha düz "Tech-Deck" adı verilen bir ızgara dikkat çekiyor. Bu yeni tasarım, matris LED ampuller içeren ayrık farlarla tamamlanıyor.

Skoda Elroq'un yeni tasarım dilini tanıttı - Resim : 1

Bir diğer dikkat çekici özellik ise Range Rover'ı andıran şekilde kaputun ön kenarına belirgin bir şekilde yerleştirilen Skoda ismi. Volkswagen Grubu'nun MEB platformu üzerine inşa edilen Elroq, tamamen elektrikli bir araç olarak tasarlandı. Platform, dört tekerlekten çekişi desteklese de, çoğu alıcının daha uygun fiyatlı tek motorlu varyantı tercih etmesi bekleniyor. 4.500 mm uzunluğunda olan Elroq, hem yolcular hem de bagaj için geniş bir alan sunuyor.

Elroq, Skoda'nın elektrikli araç konusundaki iddialarının sadece başlangıcı. Şirket, mevcut elektrikli araçları Enyaq ve Enyaq Coupe'nin yanı sıra 2026 sonuna kadar altı yeni elektrikli araç daha piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu modeller, 2025'te "Modern Solid" tasarım dili öğelerini içeren bir yenileme geçirecek.

2025'te ayrıca Skoda, VW ID.2all'ın kendi versiyonu olan kompakt SUV Epiq'i tanıtacak. Daha ileriye bakıldığında, Skoda 2026'da Vision 7S konseptine dayanan elektrikli bir "Combi" wagon ve yedi koltuklu bir "Space" SUV'u piyasaya sürmeyi hedefliyor. Aracın Türkiye’de de piyasaya sürülmesi bekleniyor.