Otomobil

Tesla gözünü kullanıcı verilerine dikti! Sizi adım adım izleyecek!

Elektrikli otomobil markası Tesla, akıllı otomobil verilerinin kullanıcılar ile paylaşılabileceği yeni bir platform geliştirdiğini açıkladı.

Tesla gözünü kullanıcı verilerine dikti! Sizi adım adım izleyecek!

Tesla kullanıcılarının araç sürüş arka plan verilerini görüntülemelerini ve tüm araç sahiplerinin otomobil etkileşimleri hakkında sorgulama yapmalarına izin veren yeni bir Çevrimiçi Sistem Platformu geliştiriyor.

Firmadan edinilen bilgiye göre sürücüler aracın kullanım verilerini diledikleri zaman görüntüleyebilecekler otomobilin sürüş bilgileri hakkında verileri toplayabilecekler.

Araç sürüşü için oluşturulan devasa veri kaynakları akıllı otomobil endüstrisinin gelişimine çok yardımcı olan doğru ve zengin referanslar barındırıyor. Bu bilgiler otomobil endüstrisinin gelişimine ışık tutuyor. Bunlar arasında şarj bilgileri, araş işletme güvenlik bilgileri, enerji tüketimi, arıza gibi şeyler sayılabilir.

Tesla Elektrikli Otomobil Etkileşimi

Araç kazadan önceki 30 dakikalık sürüş verilerinin yanı sıra kazadan sonraki kısa süreli verilerin de açıklanacağını bildiriyor.

Peki bu bilgiler neden izlenmeli sorusunun cevabı ise şu şekilde açıklanıyor;

  • Mevcut veri kaynağının sektöre referans bilgi sağlayacağı
  • Akıllı otomobil sektörünün gelişimine katkı sağlayacağı
  • Veri güvenliğimi sağlama açısından doğru bilgiye ulaşmayı sağlayacağı
  • Olası risklerin tespiti ve önlenmesi konusunda faydalı olacağı düşünülmektedir.

Bu veriler araçtaki çeşitli bileşenlerin sinyallerini okuyan ve şifreli olarak depolayan bir ağ geçididir. Depolanan veriler şifreleme teknolojisi kullanılarak kaydediliyor. Ayrıca ilgili veriler doğrudan okunamıyor değiştirilemiyor ve silinmiyor.

Bu bilgiler ağ üzerinden sunuculara aktarılıyor. Ayrıca araçtaki kara kutu verileri (EDR) araçta yerel olarak saklanır ve sabitleniyor. EDR verileri değişmiyor ve kaza kırım sonuçları itibari ile doğru bilgi barındırıyor.

Kullanıcıların bu bilgilerin var olmasını bilmelerinin sürüş güvenliği açısında ve otomobile olan güveni açısından faydalı olacağı kanaati hakim. Bu da haliyle insanlarda Tesla bizi mi izliyor sorusunu gündeme getireceğe benziyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.