Tesla'nın ölümlü kaza için ödeyeceği tazminat netlik kazandı

Tesla 2018’de gerçekleşen ve  Güney Florida'da iki gencin ölümüne ve bir diğerinin yaralanmasına neden olan korkunç bir kaza için asgari düzeyde suçlanıyor.

Tesla'nın ölümlü kaza için ödeyeceği tazminat netlik kazandı

AP'ye göre bugün bir jüri Tesla'yı kazadan sadece %1 oranında sorumlu buldu, bu da gencin ailesine verilen 10.5 milyon doların yalnızca 105,00 dolarını ödemekten sorumlu olduğu anlamına geliyor. Suçun %90’ı genç sürücü Barrett Riley'e atıldı, babası James Riley ise %9 oranında sorumlu bulundu.

Bir NTSB araştırmasına göre, Barrett Riley Fort Lauderdale Plajı yakınlarındaki 30 mil/saatlik bir bölgede saatte 116 mil hızla gidiyordu. Ajans, büyük olasılıkla aracın kontrolünü kaybettiği sonucuna vardı. James Riley, elektrikli otomobilin lityum iyon pilleri “kontrol edilemeyen ve ölümcül bir yangına dönüşmeseydi” oğlunun hayatta kalabileceğini iddia ederek başlangıçta Tesla'ya kaza nedeniyle dava açtı.

Tesla'nın ölümlü kaza için ödeyeceği tazminat netlik kazandı

Ayrıca, şirketin aracı 85 mil / saatin altında tutması gereken bir hız sınırlayıcıyı kaldırdığını da kaydetti. Daha sonra yapılan bir araştırma aslında bu sınırlayıcıyı Tesla bayisinden oğlunun kaldırmasını istediğini ortaya çıkardı.

Tesla avukatları, Riley'nin pervasız sürüş ve hız kaydına rağmen, arabayı kullanmasına izin vererek ebeveynlerinin ihmalkar olduğunu savundu. Şirketin ihmalini reddettiler. 2018'deki kazadan sonra Tesla, başlangıçta Barrett Riley'e adanmış bir özellik olan sürücülerin kendi hız sınırlarını belirlemelerine izin veren bir güncelleme yayınladı.