Yine Google, yine fiyasko! Bu kaç oldu?

Son zamanlarda kulaktan kulağa yayılmaya başlayan “Stadia kapatılacak” söylentilerine Google cevap verdi. Ancak bu yanıt kimseyi tatmin etmişe benzemiyor.

Yine Google, yine fiyasko! Bu kaç oldu?

Google dünyanın en büyük ve en güçlü teknoloji şirketlerinden biri olabilir. Ancak bu durum, Amerikalı şirketin bugüne kadar onlarca projeden eli boş ayrıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Orkut, Gtalk, Google Plus bu servislerin ilk akıllara geleni. Kuşkusuz daha bunlar gibi nicesini saymak da mümkün. İşte şirketin 2019 yılında tanıttığı ve sektörün öncülerinden olan Stadia projesinin de akıbeti bu platformlarınkine benzer olacak gibi görünüyor.

Öncelikle Stadia’nın tam olarak ne olduğunu bilmeyen okurlarımız için bu sistemin ne olduğunu anlatalım. Stadia aslında bir bulut oyun servisi ve mantığı da son derece basit. Oynayabilmek için yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunların, platformca desteklenen daha düşük özelliklere sahip cihazlar tarafından rahatça oynanabilmesi mantığına dayanıyor.

Yine Google, yine fiyasko! Bu kaç oldu?

Bunun için oyunların bulut servis üzerinden oynandığını ve tabi kaliteli bir oyun deneyimi için çok güçlü bir internet bağlantısından başka bir şeye ihtiyaç duyulmadığını da söyleyelim. Haliyle ülkemizde bu kadar güçlü internet bağlantısına sahip hane halkı sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için, bu servis henüz ülkemizde kullanıma sunulmuş değil. İşin kötüsü, gelen haberler Türk kullanıcılarının hiçbir zaman Stadia’yı kullanamayabileceklerini de gösteriyor.

Son birkaç haftadır Google Stadia’nın GeForce Now ve Xbox Cloud Gaming gibi rakipleriyle olan rekabetinde bir hayli geri düştüğü ve artık daha fazla direnemediğini bu sebeple de yaz sonu itibariyle servisin kapatılacağı konuşuluyor. Söylentiler ayyuka çıkınca Google’ın açıklama yapması da kaçınılmaz bir hale geldi.

Dün akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapan Amerikalı teknoloji devi, Stadia’nın kapatılması gibi bir planlarının olmadığını, tam tersine sisteme yeni oyunların eklenebilmesi için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Ancak Google’ın bu açıklaması oyunseverleri pek fazla tatmin etmedi ve “bu yaz olmazsa bir dahaki yaz kapanır” yorumlarının yapılmasına neden oldu.