Avatar 2'yi kaç kişi izledi? Gişe hasılatı açıklandı, ilk filmin çok uzağında

Cameron'ın yönettiği Avatar devam filmi yayınlanmasından bu yana sadece 14 gün içinde, Spider-Man: No Way Home'un 2021'deki rekorundan sonra bu yıl küresel gişe eşiğini aşan en hızlı film oldu.

Avatar 2'yi kaç kişi izledi? Gişe hasılatı açıklandı, ilk filmin çok uzağında

Avatar: The Way of Water artık milyar dolarlık film kulübünün bir parçası. , James Avatar: The Way of Water, vizyona girdiği ilk iki haftada 1 milyar dolar hasılat elde eden altıncı film ve Disney'in bunu başaran dördüncü filmi. En son rakamlara göre Avatar 2, ABD dışındaki pazarlardan 712,7 milyon dolar toplayarak 2022'nin en çok hasılat yapan filmleri arasında 2. sıraya yükseldi. ABD ve Kanada’da ise toplam gişe hasılatı 1.025 milyar dolara ulaştı.

Avatar: The Way of Water'a ek olarak, 2022'de yalnızca iki film daha milyar doları aşmayı başardı: Tom Cruise liderliğindeki Top Gun: Maverick 1,4 milyar dolar ve Chris Pratt’in Jurassic World Dominion’ı dört aydan biraz daha uzun bir süre içinde 1.003 milyar dolar kazandı. İlki, sinemalarda gösterime girmesinden bu yana 31 gün içinde milyar dolar gişe hasılatı eşiğine ulaşmayı başardı.

Avatar 2'yi kaç kişi izledi? Gişe hasılatı açıklandı, ilk filmin çok uzağında

Bu yıl aynı zamanda uzun zamandır bir süper kahramanın veya bir Star Wars filminin küresel gişe tablosunda zirveye çıkamadığı ilk yıl ancak buna COVID-19 salgını nedeniyle çok az sinemada gösterime giren 2020 serileri dahil değil. Benzer bir örneği ise en son 2014'te görmüştük. Bu yılda Transformers: Age of Extinction 1,1 milyar dolar ile küresel bilet satışlarını domine etmişti.

Bu büyük ölçekte bir başarı, ancak Avatar 2'nin tahmini kırılma noktasına ulaşıp ulaşamayacağı hala belirsiz. Cameron daha önce filmin bu hedefe ulaşmak için "tarihin en çok hasılat yapan üçüncü veya dördüncü filmi" olması gerektiğini söylemişti. Şu anda bu pozisyonlar yine kendi yönettiği 1997 felaket romantizmi filmi Titanic ve Star Wars: The Force Awakens tarafından tutuluyor: her iki film de 2 milyar dolardan fazla kazanmıştı.

Avatar: The Way of Water şimdilik Jurassic World Dominion'u geçerek dünya çapında 2022'nin 2 numaralı ve pandemi döneminin de 3 numaralı rekortmeni olmuş durumda ve önündebir sonraki Marvel filmi Ant-Man and the Wasp: Quantumania'nın vizyona gireceği şubat ayına kadar  rekabet edebileceği çok az veya hiç büyük Hollywood filmi ise yok. Bu temiz parkur, Avatar 2'nin başarısına, hiç şüphesiz, katkı sağlayacaktır.