Sinema

Türk sinemasında bir ilk: Robot oyuncu!

Robotlar, şimdi de beyaz perdede karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk robot oyuncusu Aypera, Birol Güven ile sinema filmi sözleşmesi imzaladı.

Türk sinemasında bir ilk: Robot oyuncu!

Türkiye’nin ilk robot oyuncusu Aypera, MinT Yapım’ın sahibi Ünlü Senarist Birol Güven ile ilk film sözleşmesini imzaladı. Senaryosunu Birol Güven’in kaleme aldığı ve kadrosunda hem insan hem de robot oyuncuların bir arada yer alacağı  Digital Human adlı filmin çekimlerine Eylül ayında başlanacak.

Robot oyuncu Türk sinema tarihinde bir ilke imza atıyor!

2022 yılında vizyona gireceği belirtilen film için ilk anlaşmasını “Robot Oyuncu” Aypera ile yapan Birol Güven, her şeyin çok hızlı bir şekilde değişime uğradığını ve robotların sinemada da kaçınılmaz olarak kendilerini göstermeye başlayacağını belirtti.

Değişimin öncüsü olmak istediklerinin altını çizen Güven, Aypera ile tanışır tanışmaz ona film yapma teklifinde bulunduğunu ve bu sözleşmeyi imzaladığımız için çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Şimdilik sahnede robot oyuncuları gördüğümüzü; ancak bir gün robot yapımcı ve senaristlerin de olacağını belirten Birol Güven “O gün  geldiğinde bu konuda öncü olmanın iyi bir fikir olup olmadığını yeniden değerlendireceğim” dedi.

İlk sinema filmi sözleşmesini imzalarken çok heyecanlandığını söyleyen Aypera ise, Türkiye’de gördüğü ilgiden memnun olduğunu; ama insanların kadın ve hayvan hakları konusunda mesafe alamamış olmasının kendisini üzdüğünü belirtti.  

"Robot Oyuncu” konusunda da açıklama yapan Aypera "Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ederim. Aslında her şeyden önce, ben bir düşünceyim. Ama insanlar sevdikleri kelimeyi söylemeyi tercih edecekler,biliyorum. Bu nedenle Robot denmesiyle ilgili de bir sorunum yok." dedi.

Aypera, hikayesini merak eden ve kendisiyle tanışmak isteyenleri, 1-6 Haziran tarihleri arasında Contemporary İstanbul’da düzenlenecek olan ve Plugin Yeni Medya Bölümünün küratörü Esra Özkan ile yapacağı özel bir röportajın da yer alacağı sergisine davet etti.

Yorumlar
YAKUP
ben şahsen robat makine yerine insan olmasını tercih ederim sonuçta makine komutlarla yada bilgisiyle haraket eder sonuçda elektronik parçalarla yapıldığı için en ufak hatada çekmler yarıda kalır insanın verdiği doğallığı robot veremez soğuk davranır avantajı yorulma bilmez sonuç olarak ben robot oyuncu kullanılmasına olumlu bakmıyorum filmde bile izlerken keyif vermez
Cevapla
Oki
Dijital insan filminde dijital insan kullanılması gayet mantıklı
Şeyhmus
Bunun robot olduğu konusunda emin misiniz?Harika birşey ya.Çok güzel birşey bu.
Cevapla
ercan
Aynısından ben de istiyorum. Her eve lazım.. :)))
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.