Bir garip olay; Meta adlı şirket Facebook'a dava açtı!

Facebook ekim ayında adını Meta olarak değiştirdiğinde, şirketin gelişmekte olan metaverse'e hükmetmeyi planladığına dair birkaç endişe vardı - ancak şu anda mağduriyetini halka açan bir taraf da ortaya çıktı.

Bir garip olay; Meta adlı şirket Facebook'a dava açtı!

META (veya Meta.is) adlı bir kurulum sanatı şirketi salı günü yaptığı açıklamada, Zuckerberg'in isim değişikliğinin daha küçük şirketin yerleşik markasını ihlal ettiğini iddia ederek, ticari marka ihlali nedeniyle Meta'yı (veya Facebook'u) dava edeceğini duyurdu.

Daha küçük şirketin sitesinde yer alan bir gönderide, "28 Ekim 2021'de Facebook, kanımızı, terimizi ve gözyaşımızı on iki yıldan fazla bir süredir inşa ettiğimiz META markamıza ve ismimize el koydu" dedi. "Bugün, sekiz ay boyunca Facebook ile iyi niyetle müzakere etmeye çalıştıktan sonra boşuna, onlara karşı dava açmaktan başka seçeneğimiz kalmadı.”

Bir garip olay; Meta adlı şirket Facebook'a dava açtı!

Davanın çoğu, Facebook'un Meta.is'in adının paylaşılmasını imkansız hale getirdiğini iddia ettiği birçok gizlilik skandalına bağlı. Şikayet, "Meta artık META markası altında mal ve hizmet sağlayamaz", "çünkü tüketicilerin yanlışlıkla Meta'nın mal ve hizmetlerinin Facebook'tan kaynaklandığına ve Meta'nın ayrılmaz bir şekilde Facebook ile bağlantılı olan toksisite ile ilişkili olduğuna inanmaları muhtemeldir. ”

Meta.is, isim için geçerli bir ticari markaya sahiptir, ancak isim değişikliğinin resmi hale gelmesinden bu yana Facebook'un yaptığı çok çeşitli ticari marka başvuruları göz önüne alındığında, mesajlaşma, sosyal ağlar ve finansal hizmetler için ayrı markalar da dahil olmak üzere, mahkemede hala zorlu bir savaşla karşı karşıya olabilir. Ayrıca bir maden suyu üreticisi ve protez uzuv üreticisi de dahil olmak üzere, teknoloji dışı ürünler için Meta adını talep eden bir dizi ticari marka bulunuyor.