Sosyal Medya

Twitter'a ulusal güvenlik suçlaması!

Twitter'ın eski güvenlik şefi, bir ihbarcı şikayetinde, yalnızca şirketin güvenlik uygulamaları hakkında değil, aynı zamanda yabancı hükümetlerin ve kuruluşların şirketi etkileme potansiyeli hakkında da ciddi sorular yöneltti.

Twitter'a ulusal güvenlik suçlaması!

Peiter "Mudge" Zatko'ya göre, Twitter'ın diğer ülkelerle olan ilişkileri ABD'nin ulusal güvenliğini riske atıyor olabilir. CNN tarafından bildirildiği üzere, şikayet Rusya, Çin ve Hindistan ile ilgili belirli endişeleri detaylandırıyor.

The Washington Post tarafından yayınlanan şikayette, "CTO Parag Agrawal'ın CEO olarak atanmasından birkaç ay önce Agrawal, Mudge'a Twitter'ın Rusya Federasyonu'nun sansür ve gözetleme taleplerinden vazgeçmeyi Rusya'daki kullanıcı sayısını artırmanın bir yolu olarak düşünmesi gerektiğini önerdi."

Belge, Agrawal'ın önerdiği adımları belirtmiyor. CNN'nin işaret ettiği gibi, Rusya, Ukrayna'yı işgal etmeden önce Twitter da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerini ülkede yerel ofisler açmaya zorlamaya çalıştı. Şikayet, "önerinin hiçbir zaman takip edilmediğini veya uygulanmadığını" belirtiyor, ancak yalnızca önerinin "Twitter'ın ABD ulusal güvenliği üzerindeki etkileri konusunda endişe nedeni" olduğunu ve Jack Dorsey'in istekleriyle çeliştiğini belirtiyor.

Twitter'a ulusal güvenlik suçlaması!

Zatko ayrıca Twitter'ın adı açıklanmayan “Çinli kuruluşlar” ile olan mali ilişkisi hakkında sorular da gündeme getiriyor. Şikayet, Twitter'ın "Twitter hizmeti Çin'de engellenmiş olsa bile Çinli kuruluşlardan gelen gelire bağlı olduğunu" belirtiyor. Para, "Twitter'da, Çinli kuruluşların alabileceği bilgilerin, engellemeyi başarıyla aşan Çinli kullanıcılar ve dünyadaki diğer kullanıcılar hakkında hassas bilgileri belirlemelerine ve öğrenmelerine izin vereceğine dair endişelere" yol açtı.

Twitter'ın Hindistan'daki operasyonları ile ilgili şikayet, Hindistan hükümetinin şirketi "çok büyük miktarda Twitter'ın hassas verilerine erişebilecek" en az bir devlet görevlisini işe almaya "zorladığını" iddia ediyor. Daha sonra, bir ABD hükümet kaynağının şirketi "bir veya daha fazla belirli şirket çalışanının başka bir belirli yabancı istihbarat teşkilatı adına çalıştığı" konusunda uyardığını söylüyor. Belge, kaynağın hangi ülkeden bahsettiğini belirtmiyor.

Twitter başka bir ülke için casusluk yapmakla suçlanan bir çalışanla ilk kez ilgilenmiyor. Eski bir Twitter çalışanı geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan için ajanlık yapmaktan suçlu bulundu. Savcılar, adama muhalifler hakkında hassas bilgileri devretmesi için para verildiğini iddia etti.

Şikayette başka bir yerde Zatko, Twitter'ın, şirket politikasına aykırı olmasına rağmen, çalışanların "dış kuruluşların talebi üzerine kasıtlı olarak iş bilgisayarlarına casus yazılım yüklediğini" defalarca yakaladığını belirtiyor. Hangi kuruluşların bu tür taleplerde bulunabileceği veya çalışanların neden buna uyacağı hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi, ancak şikayet, sonuç olarak bazı "harici kişi veya kuruluşların bazı Twitter çalışan bilgisayarlarında Twitter'ın sahip olduğundan daha fazla farkındalığa sahip olduğunu" belirtiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.