Sosyal Medya

WhatsApp, hükümetin isteğini reddetti: Buna asla izin vermeyeceğiz

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, İngiltere hükümetinin isteğini kesin bir dille reddetti, kullanıcılarının mesajlarının okunmasına izin vermeyeceğini söyledi.

WhatsApp, hükümetin isteğini kabul etmedi

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, İngiltere Çevrimiçi Güvenlik Yasası kapsamında açıklanan düzenlemelere uymayacağını belirten bir açıklama yaptı. WhatsApp'ın CEO'su Will Cathcart BBC'ye, Meta'nın sahip olduğu şirketin herhangi bir hükümet emrini takiben güvenliğini azaltmayacağını söyledi. Başka bir deyişle, hükümetten istek de gelse, kullanıcı mesajlarının okunmasına izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

Çevrimiçi Güvenlik Yasası, yasal ancak zararlı faaliyetleri, kötüye kullanımı ve tacizi tespit etmeyi amaçlıyor. Ancak, İngiltere'deki belirsiz siyasi durum nedeniyle, bu yasanın çıkarılması ertelendi. Ayrıca bu tasarı hükümetin, WhatsApp dahil birçok sosyal medya platformunun uçtan uca şifreleme (E2EE) politikasını ihlal ederek ve özel mesajları tarayarak çocukların cinsel istismarını gösteren fotoğrafları tespit etmesine de izin verecek.

Cathcart BBC'ye verdiği demeçte “İstemci tarafı tarama gerçekçi olarak çalışamaz. Tek bir ülkedeki gereksinimi karşılamak için dünya için güvenliği azaltmak zorunda kalırsak, bunu kabul etmemiz çok aptalca olurdu ve %2’nin gereksinimleri nedeniyle ürünümüzü kullanıcılarımızın %98'i için daha az çekici hale getirirdi" dedi

Cathcart, WhatsApp'ta yüzlerce yasa dışı çocuk istismarı fotoğrafının zaten tespit edildiğini de belirterek “Çok etkili ve sektör tarafından benimsenmemiş ve herkesin güvenliğinden ödün vermemizi gerektirmeyen teknikler var, dünyadaki hemen hemen tüm internet hizmetlerinden daha fazlasını rapor ediyoruz” dedi…

Tasarının, kullanıcıların mesajlarını doğrudan veya dolaylı olarak okumak için platformlar önerdiğini iddia eden Cathcart, “İnsanların bunu istediğini sanmıyorum” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.