Sosyal Medya

YouTube Shorts ile TikTok uygulamasına rakip olacak!

Son dönemin popüler uygulamalarından biri olan TikTok pazardaki büyük oyuncuların da dikkatini çekti. Şimdi de YouTube TikTok benzeri Shorts uygulaması ile geliyor!

YouTube Shorts ile TikTok uygulamasına rakip olacak!

Ne zaman çok tutan bir uygulama ortaya çıksa hep aynı senaryoyu görüyoruz. Önce pazardaki büyük isimler bu uygulamayı satın almaya çalışırlar. Eğer alamazlarsa bir benzeriyle sahneye çıkarlar. Örneğin Instagram tuttuğu zaman Facebook devreye girdi ve bu uygulamayı satın aldı. Nitekim aynı şeyi WhatsApp’ta da yaşadık. Tinder ise haklarını satmayınca büyük oyuncular kendi Tinder-vari uygulamalarını devreye soktular.

Şimdi ise Tiktok ile benzer bir senaryoya tanıklık ediyoruz. Son dönemde muazzam bir popülarite yakalayan TikTok pazardaki büyük balıkların dikkatini çekmiş durumda. Hali hazırda Tinder gibi satış fikrine karşı çıkan TikTok ekibi yola aynen devam kararı aldılar.

YouTube Shorts ile TikTok uygulamasına rakip olacak!

Bu durum pastadan pay almak isteyen dev isimlerin kendi uygulamalarını devreye sokmasına neden oldu. Hali hazırda Facebook TikTok benzeri Lasso uygulamasını Brezilya’da test etmeye başladı.

Benzer bir hamle de Google’dan geldi. Google YouTube üzerinden yola çıkarak Shorts isimli yeni bir uygulamayı kullanıma sunmayı planlıyor.

Shorts için YouTube’ın devasa lisans denizini kullanmayı planlayan Google, bu sayede TikTok’a sağlam bir rakip olacak gibi görünüyor.

Elbette taklitler asıllarını yaşatır diyerek, bu tarz girişimlerin kısa vadede TikTok kadar başarılı olmayacağını söyleyebiliriz. Yine de bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.