Teknoloji TV

Elektrikte kullanım kotası arttırıldı! Vergi indirimi yapıldı! Peki bize yansıması nasıl olacak?

Merakla beklenen elektrik faturası düzenlemesi gerçekleşti. Peki yapılan indirimler faturalara nasıl yansıyacak? İşte bu sorunun cevabı.

Elektrikte kullanım kotası arttırıldı! Vergi indirimi yapıldı! Peki bize yansıması nasıl olacak?

Son dönemde Türkiye gündemindeki en önemli başlıklardan birisi de elektrik faturaları diyebiliriz. Özellikle de işletmelere gelen elektrik faturaları, pek çok esnafın kara kara düşünmesine neden olmuştu.

Yakın zamanda elektrik faturaları için bir düzenleme geleceği zaten konuşuluyordu. Nitekim bu düzenleme sonunda gerçekleşti. Geçtiğimiz gün gerçekleşen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan elektrik faturaları ile ilgili yani düzenlemeleri açıkladı.

Yeni düzenlemelerle birlikte elektrik faturalarındaki düşük tarife kullanım kotası arttırıldı. Bilindiği üzere bu kota ilk etapta 150 kWh olarak açıklanmıştı.

Sonradan ise aylık 210 kWh'ye çıkarıldı. Şimdi ise yapılan yeni düzenleme ile 240 kWh'ya yükseltildi. Yani artık aylık harcamanızın 240 kWh'lık kısmı düşük tarifeden hesaplanacak. İyi haberler bununla da sınırlı değil.

KDV tarafında da bir indirim yapıldı. Bu sayede yüzde 18'lik oran, yüzde 8'e düşürüldü. Bu düşüşün etkisiyle birlikte faturalardaki saatlik kullanım 1.26 TL'ye kadar düştü. 240 kWh'den sonrası ise 1.89 TL'den fiyatlandırılacak.

Ticari kullanıcılar için de iyi haberler geldi. Aylık kullanım oranı 900 kWh'dan daha az olan ticari işletmelerde yüzde 25'lik indirimin uygulanacağı kademeli sisteme geçildiği belirtildi.

Yani işletmenizin kullanımı 900 kWh'dan daha az ise önümüzdeki ay, fatura tutarınızın yüzde 25 daha az geleceğini söyleyebiliriz. Şimdi akıllardaki soru ise şu. Bu düzenleme 1 Mart itibari ile geçerli olacağı için ay ortasına doğru gelecek olan faturaları ne derece etkileyecek.

Büyük ihtimalle bu indirimin tam yansımasını önümüzdeki ay göreceğiz. Yani Nisan ayının ortalarına doğru gelecek olan faturalarda.

Dilerseniz tüm detaylara aşağıdaki videodan da göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Metin islamoğlu
İş yerlerinde 900 kwh kota aşımı varmı var. Soru aşım kaç tl.?İnternet ortamında bulamadım slm.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.