Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro akıllı saati bu videomuzda sizler için inceliyoruz. Markanın HormanyOS işletim sistemine sahip ilk modeli olan akıllı saat aynı zamanda e-SIM özelliği sunan ilk Huawei marka akıllı saat.

Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro

Bunlardan ilki Teknolojioku olarak inceleme imkanı bulduğumuz Huawei MatePad 11 idi. İkinci ürün ise bu incelememizin konuğu olan Huawei Watch 3 Pro.

Huawei Watch 3 Pro genel görünüm

Akıllı saat ilk bakışta markanın geçen yıl duyurduğu Watch GT Pro modelini andırıyor. Saatin yan yüzünde üstte büyük dairesel bir düğme bulunuyor. Bu düğme hem döndürülebiliyor hem de basılabiliyor. Döndürerek menülerde farklı işlevleri yerine getiren bu düğmeye dokunduğumuzda ise minik ikonların göründüğü bir alan geliyor. Burada saatin fonksiyonlarına ve uygulama yüklemeye yarayan AppGallery özelliğine erişebiliyorsunuz. Bu minik ikonları yukarıda bahsettiğimiz düğmeyi çevirerek büyütüp küçültebiliyoruz.

Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro - Resim : 1

Yan yüzde alt kısımında ikinci (ama biraz gizli) bir düğme daha bulunuyor. Bu düğme ise sportif özellikleri görmeye yarıyor. Saatin ekranı safir kaplama. Bu sayede çizilme ve darbelere karşı dayanıklı oluyor. Gövdesi ise titanyum alaşımlı bir malzemeden üretilmiş. Saatin algılayıcılarla şarj bağlantılarının bulunduğu arka bölüm ise seramikten üretilmiş.

Saatin kahverengi bir kordonu bulunuyor ve bu kordan deri malzemeden üretilmiş. 22 mm standart boyuttaki bu kordonun silikon sürümleri de bulunuyor. Onları alırsanız sulu ortamlarda daha rahat bir kullanım sunacaktır. Zira deri kayış uzun vadede sudan etkileneceği için sulu ortamlarda kullanmanızı önermiyorum.

Huawei Watch 3 Pro genel özellikler

Akıllı saatin 1.43 inç büyüklüğünde AMOLED bir ekranı bulunuyor. Bu ekranın yenileme hızı 60 Hz ve yoğunluğu ise 326 PPI. 1000 Nits gibi harika bir parlaklık değeri ile gelen bu ekranı güneş altında bile kullanırken sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro - Resim : 2

Saatte sürekli olarak kalp ritmi, uyku, SPO2 ve stres takibi yapılabiliyor. Ayrıca biz testi yaptığımız tarihte henüz gelmemiş olsa da saatin vücut sıcaklığını ölçme özelliği de bulunuyor.

Bluetooth 5.2 bağlantısı dual GPS desteği, e-SIM özelliği, uygulama yükleyebilme, kablosuz şarj ve otomatik düşme algılama ve SOS çağrısı gibi özellikler telefonun diğer fonksiyonları arasında yer alıyor.

Huawei Watch 3 Pro akıllı saatin özelliklerini YouTube kanalımızda hazırladığımız videoda görebilirsiniz:

Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  

Huawei Watch 3 Pro kullanım deneyimi

Uzun süredir Huawei akıllı saatlerini kullanan biri olarak Watch 3 Pro'ya alışmam uzun sürmedi. Zaten daha önceki modellerde de karşımıza çıkan ikonlar, menü mantığı ve kullanım özellikleri bu modelde de yer alıyor. Ekranın parlaklığının yüksek ve AMOLED teknolojisine sahip olması kullanım zevkini artırıyor.

Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro - Resim : 3

Ayrıca büyük menü düğmesi kullanımını kolaylaştırıyor. Ekrana dokunarak da birçok özelliğe erişemeyebiliyorsunuz. Örneğin ekranda parmağınızı yukarıdan aşağı hareket ettirirseniz temel ayarlara ulaşabileceğiniz bir menü geliyor. Burada titreşim modundan, alarma, el feneri özelliğinden, uçak moduna kadar bir dizi seçenek bulunuyor. Burada bulunan Ayarlar menüsü ile akıllı saatin birçok ayarını görebilir ve değiştirebilirsiniz.

Parmağınızı ekranda soldan sağa doğru hareket ettirdiğinizde ise Hava Durumu menüsü geliyor. Sağdan sola harekette ise kalp atış hızı, stres ölçümü ve SPO2 değerlerini görebildiğiniz menü geliyor. Burada görüntülenecek olan fonksiyonları özelleştirebiliyorsunuz. Akıllı saat üzerinden oyun, video ve bilgilendirme ekranlarına da ulaşabiliyoruz.

Huawei Sağlık uygulaması

Saati cep telefonunuz ile eşleştirdiğinizde kalp ritmi, uyku takibi ve benzeri özellikleri Huawei Sağlık uygulamasında da takip edebiliyorsunuz. Severek kullandığım bu uygulama ile geçmişe yönelik değerleri de görebiliyorsunuz.

Huawei Watch 3 Pro'nun telefon ile eşleştirmesi işlemi Huawei Sağlık uygulaması ile oluyor. Bunun için telefonunuzda bu uygulamanın kurulu olması gerekiyor. Gerekli ayarları yaparak 2 dakika içinde eşleştirmeyi tamamlıyorsunuz. Uygulama üzerinden akılla saatin kadranlarını da değiştirebiliyorsunuz. Ücretli ve ücretsiz yüzlerce farklı kadranın olduğunu söyleyeyim. İstediğiniz ve beğendiğiniz birini saatinize yükleyip, saatin ekranına basılı tutarak seçip kullanabiliyorsunuz.

Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro - Resim : 4

Huawei Watch 3 Pro ve HarmonyOS 2.0 ekosistemi

Akıllı saatte HarmonyOS 2.0 işletim sistemi var. Bu işletim sistemi markanın önceki modellerine benzeyen bir arayüzle geldiği için bir fark hissetmiyorsunuz. Rahat ve kolay bir kullanım mümkün oluyor. Ayrıca ekosistemin diğer cihazları ile tutarlı bir etkileşim deneyimi de sunuluyor.

Huawei Watch 3 Pro uygulama yükleme

Büyük düğmeye basınca ise minik ikonlardan oluşan uygulamalar geliyor. Burada bazı uygulamalar (mesela kronometre, pusula, takvim ve benzeri) zaten standart olarak geliyor. Ayrıca bu menüde bir de AppGallery ikonu bulunuyor. Ona dokunduğunuzda ise uygulama yükleyebileceğiniz bölüme ulaşıyorsunuz. Birçok uygulama var ve bunlar arasında mesela Petal Haritalar'ı yükleyip kullandık. Gayet güzel bir deneyim sunuyor.

Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro - Resim : 5

e-SIM özelliği

Bu saati markanın diğer modellerinden ayıran en önemli özellik ise e-SIM desteği. Bu özellik sayesinde telefona ihtiyaç duymadan da iletişim kurabilen akıllı saat telefon görüşmesi ve benzeri işlemler yapmanıza izin veriyor. Biz incelemeyi yaptığımız tarihte saatin e-SIM özelliği henüz aktif değildi. Bu aktivasyon gerçekleştiğinde akıllı saatin bu özelliğini anlatan bir video hazırlamayı da düşünüyoruz.

Huawei Watch 3 Pro spor özellikleri

Akıllı saatte 15'i profesyonel 100'den fazla egzersizi takip edebiliyorsunuz. Ayrıca dual GPS özelliği sayesinde çok daha yüksek bir doğrulukla harita üzerinden takip de yapılabiliyor. Yapılan egzersizlerle ilgili haritayı hem akıllı saattin ekranından hem de Huawei Health uygulaması üzerinden görebiliyorsunuz.

50 metreye kadar su geçirmeyen saati her türlü sporda kullanabilirsiniz. Genel geçer birçok spor türünün desteklendiği akıllı saatin otomatik egzersiz algılama özelliği de bulunuyor.

Huawei Watch 3 Pro bildirim özellikleri ve görüşme

Akıllı saatin üzerinde hoparlör ve mikrofon bulunduğu için telefon (ya da aktif olduğunda e-SIM üzerindeki hattan) görüşmesi yapılabiliyor. Sesi dışarı verdiği için yapılan görüşmelerde biraz dikkatli olmak gerekiyor.

Bildirim tarafında ise daha önceki Huawei saatlerde olduğu gibi uygulama bazında bildirim alabiliyorsunuz. Bu bildirim alacağınız uygulamaları Huawei Sağlık üzerinden seçebiliyorsunuz. Bildirimler ekranda görünüyor. Bunlara yanıt vermek ise şimdilik mümkün değil.

Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro - Resim : 6

Huawei Watch 3 Pro müzik çalma

Akıllı saat önceki modellerde olduğu gibi telefondaki müzik uygulamalarını (Deezer ya da Spotify gibi) kontrol edebiliyor. Ayrıca yeni gelen bir özellik ile bulut üzerinden çevrimiçi müzik akışı ve çalma listelerini senkronize etme fonksiyonu da bulunuyor.

Huawei Watch 3 Pro pil ömrü

Akıllı saatte 790 kapasitesinde bir pil bulunuyor. Bu pilin sunduğu kullanım ömrü ise 5 gün. Eğer bazı özellikleri kısıtlayan ama nabız, uyku ve stres takibi gibi özellikleri kullanma imkanı sunan Ultra Güç Tasarrufu moduna alırsanız bu süre 21 güne çıkıyor. Bu da benim gibi saatini 2 günde bir şarj etmek istemeyenler için güzel bir haber.

Akıllı saat 10 dakikalık şarjla 20 saat kullanım imkanı sunuyor. Şarj işlemi beraberinde verilen ve USB bağlantısı ile kullanılan özel bir şarj cihazı ile sağlanıyor. Güzel bir haber vereyim: Bu akıllı saat kablosuz şarj desteği sunuyor. Benim gibi kablosuz ters şarj özelliği olan bir telefonunuz varsa (P40 Pro) telefon üzerinden de şarj etmeniz mümkün. İsterseniz bir kablosuz şarj pedi ile de şarj işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Telefon gibi akıllı saat: Huawei Watch 3 Pro - Resim : 7

Huawei Watch 3 Pro Türkiye fiyatı

Akıllı saatin Türkiye fiyatı 5.699 TL olarak açıklandı. Bu fiyatın sunduğu özelliklere göre (vergiler ve diğer masraflar eklendiğinde) makul olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen Huawei bu akıllı saati özel bir kampanya ile piyasaya süreceği için yanında vereceği hediyelerle fiyatın daha da makul bir noktaya geleceğini düşünüyorum. Hatta ilk satışa özel bir kampanya ile saatin yanında Huawei FreeBuds 3  TWS kulaklığın 1 TL'ye verildiğini de belirtelim. Güzel bir kampanya olmuş. 

Huawei Watch 3 Pro teknik özellikleri

 • 1000 nits parlaklığında 60 Hz 326 PPI 1,43 inç 466 x 466 piksel AMOLED saat ekranı
 • 5 ATM (50 Metre sualtında kullanım)
 • HarmonyOS 2.0 işletim sistemi
 • 2 GB RAM
 • 16 GB depolama
 • Kalp ritmi/Uyku/Stres takibi
 • Vücut sıcaklığı ölçümü
 • Düşme algılama ve SOS arama özelliği
 • 15’i profesyonel, 100’den fazla egzersiz modu.
 • Değiştirilebilir kadran seçenekleri
 • e-SIM desteği
 • Safir cam, titanyum gövde ve seramik kaplama arka yüz
 • Uygulama yükleme
 • Wi-Fi 802.11 b/g/n NFC desteği
 • Bluetooth 5.2
 • A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
 • Çift kanallı GPS takibiyle rakipsiz konum ve rota doğruluğu
 • Doğrudan saat yüzü üzerinde oyun, video ve bilgilendirme ekranları
 • 10 Watt kablosuz şarj
 • 21 güne varan pil ömrü
 • 10 dakikalık şarjla 20 saat kullanım
 • 790 mAh pil
 • 63 gram ağırlık
 • 5699 TL

Sonuç olarak Huawei Watch 3 Pro halen satışta olan en iyi akıllı saat olarak karşımıza çıkıyor. e-SIM özelliği ile bağımsız olarak kullanabilme özelliği bulunan bu akıllı saatin birçok fonksiyonu yer alıyor. Hım şık hem de fonksiyonel bir akıllı saat arayanlara önerebileceğim tek model olur.