Teknoloji TV

Twitch'te bizi bile dolandırdılar!

Son dönemin en popüler canlı yayın platformlarından biri olan Twitch'te nasıl dolandırıldığımızı anlatıyoruz.

Twitch'te bizi bile dolandırdılar!

Türkiye'de son dönemde en çok konuşulan konulardan birisi de Twitch üzerindeki dolandırıcılık hikayeleri.

Bilindiği üzere Twitch'te bazı yayıncıların bit gelirleri adı altında çalıntı kredi kartlarıyla işlemler gerçekleştirdikleri ortaya çıkmıştı. Bu işlemler sayesinde çalıntı kredi kartları vasıtasıyla gelen paraların bir kısmı atan çete üyelerine geri iade ediliyor ve çarklar dönmeye devam ediyordu. Tam bu konuyla ilgili iddialar ortalığı kasıp kavururken, bu seferde ortaya başka birşey çıktı.

Twitch'te ameliyat masrafları için para toplayan bir yayıncının da tamamen duygu sömürüsü üzerine kurulu bir sistem yürüttüğü ortaya çıktı. Sonradan anladık ki meğerse biz bile Twitch üzerinden dolandırıcıların ağına düşmüşüz.

Twitch'te bizi bile dolandırdılar!

Hali hazırda Twitch Türkiye ile ilgili bazı tedbirler almış durumda. Özellikle bit olayına ismi karışan tüm yayıncılar yasaklandı. Fakat fake bir şekilde ameliyatım var, ölüyorum, bitiyorum diyenler için henüz bir tedbir alınmış değil.

Şunu söylemek mümkün. Twitch şu anda çok da sağlam bir platform değil. En azından önümüzdeki süreçte bu platforma üzerinden duyar kasarak yayın yapanlara prim vermemek gerekiyor. Yine de tercih sizin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.