Chuck Schumer yapay zekayı düzenleme konusunda pes ediyor

Yapay zekanın "çok hızlı değiştiği" için düzenlemenin zor olduğunu iddia ediyor.

Chuck Schumer yapay zekayı düzenleme konusunda pes ediyor

Yapay zekanın yetenekleri muazzam bir hızla artıyor ve bu, ABD’nin kalkınma için tonlarca parasını garanti ediyor gibi görünse de, çok bariz bir eyleme dönüşüyor gibi görünmüyor. Çoğunluk lideri Chuck Schumer liderliğindeki iki partili dört senatörden oluşan bir grup, yapay zeka için araştırma ve geliştirmeye 32 milyar dolar ayırmayı içeren bir yasama planını duyurdu. Ancak işten çıkarmalar, ayrımcılık ve telif hakkı ihlali gibi alanlarda düzenleyici tedbirler tasarlama sorumluluğunu Senato komitelerine devrediyor.

Schumer, The New York Times tarafından yayınlanan bir röportajda, "Yapay zeka çok hızlı değiştiği için düzenleme yapmak çok zor" dedi. Ancak mart ayında Avrupa Parlamentosu, yapay zeka uygulamalarının yükümlülüklerini, getirebilecekleri risklere ve etkilere göre yöneten, yapay zekayı düzenlemek için geniş kapsamlı mevzuatı onayladı. Avrupa Birliği, "temel hakları, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve çevresel sürdürülebilirliği yüksek riskli yapay zekadan korumayı, aynı zamanda yeniliği teşvik etmeyi ve Avrupa'yı bu alanda lider konumuna getirmeyi" umduğunu söyledi.

Chuck Schumer yapay zekayı düzenleme konusunda pes ediyor

Schumer bu dengeyi bulma konusunda aynı fikirde değil gibi görünüyor; bunun yerine röportajda yapay zeka araştırma ve geliştirmesine yatırımın "bir nevi Amerikan tarzı olduğunu" olduğunu belirtti.

Kesinlikle hiçbir sebep yokken ve düzenlemelerden kaçınmasının nedenleri hakkında açıkça teori kurmamak için, eğer bilmiyorsanız, Schumer'in kızlarından biri Amazon'da kıdemli politika yöneticisi olarak çalışıyor, diğeri ise Meta için çalışıyor. Ayrıca, Mayıs 2022'de New York Post, Schumer'in eski çalışanlarından 80'den fazlasının Big Tech'te Google ve Apple gibi yerlerde görev yaptığını bildirdi.