Microsoft ve Khan Academy, Khanmigo yapay zeka öğretim asistanını ücretsiz hale getiriyor

Microsoft ve Khan Academy, Khanmigo yapay zeka destekli öğretim asistanını tüm K-12 öğretmenlerine ücretsiz sunmak için ortaklık kurdu.

Yapay zekanın gelişmesiyle birçok meslek yakın zamanda tarihe karışabilir bunu elbette ki biliyoruz ama ya öğretmenlik. Geliştiren yapay zekalar en komplike soruları bile çözebilecek kadar iyi olmaya başladı. İngilizce karşı karşılıklı sohbet etmek için artık tonlarca para ödemenize de gerek yok. Yapay zekalar sizinle son derece iyi sohbet edebiliyor hatalarınızı da düzeltilebiliyor.

Microsoft ve kâr amacı gütmeyen eğitim organizasyonu Khan Academy, ABD'deki tüm K-12 eğitmenlerinin Khanmigo for Teachers pilot sürümüne ücretsiz erişimini sağlayacak bir ortaklık kurdu. Khanmigo, öğretmenlerin dersleri daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmelerine yardımcı olabilecek yapay zeka destekli bir öğretim asistanıdır. Bu araç, öğretmenlere ödev önerileri sunar, öğrencilerin performanslarını değerlendirmeleri için bilgi gösterir ve öğretmenlerin bilgilerini tazelemeleri için kaynaklar sağlar.

Microsoft ve Khan Academy, Khanmigo yapay zeka öğretim asistanını ücretsiz hale getiriyor - Resim : 1

Khanmigo ayrıca hızlı bir şekilde ders planları oluşturabilir ve takım etkinlikleri için öğrenci grupları önerebilir. Khan Academy, Khanmigo'nun öğretmenlere her hafta ortalama beş çalışma saatinden tasarruf ettirebileceğini belirtiyor. Bu hizmet daha önce öğretmenlere aylık 4$ mal oluyordu, ancak Microsoft ortaklığı sayesinde Azure OpenAI hizmeti kullanılarak Khanmigo ücretsiz hale geldi.

Bu işbirliği kapsamında, Khan Academy, Microsoft'un Phi-3 küçük dil modellerini (SLM'ler) eğitmesine ve yapay zeka destekli matematik öğretim yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak. Organizasyon, Microsoft'a adım adım matematik problemlerinin nasıl çözüleceğine dair kılavuzlar gibi açıklayıcı eğitim materyalleri sağlayacak. Khan Academy, Phi-3 gibi SLM'lerin, cihazlarda yerel olarak çalışabilen ve kaynak yetersizliği çeken bölgelerde öğretmenlere ve öğrencilere yardım ve öğretim desteği sunabilecek duruma gelmesini umuyor. Microsoft ayrıca, Khan Academy'den daha fazla içeriği Copilot ve Teams for Education'a ekleyecek, böylece daha fazla insan organizasyonun eğitim kütüphanesine erişebilecek.