Yazılım

Google'dan alarm

Google, şirket tarafından keşfedilen kötü amaçlı yazılıma karşı koymak için arama motorunu kullanacağını açıkladı.


Google'ın blogunda açıklamada yapan güvenlik mühendisi Damian Menscher, veri tabanlarından birinde rutin bir bakım yaparken olağan dışı bir trafik tespit ettiklerini söledi. Menscher, veri trafiği yollayan şirketlerin güvenlik uzmanıyla görüştükten sonra, trafiğe neden olan bilgisayarların kötü amaçlı bir yazılım akımından etkilendiği sonucuna vardı. 

Google adına açıklama yapan bir yönetici, bir milyondan fazla bilgisayarın kötü amaçlı yazılımdan etkilendiğini tahmin ettiklerini, kötü yazılımın internet üzerindeki sahte anti-virüs yazılımlarını indiren bilgisayar kullanıcıları tarafından harekete geçirildiğini belirtti. 

Tespit edilen yazılım, etkilediği bilgisayarların aracı serverlar (proxy) kullanarak Google'a trafik göndermesine neden oluyor. Google, bu kullanıcılara anti-virüs yazılımlarını güncellemeleri gerektiği yönünde? uyarı yollamayı planlıyor. 

Menscher, bilgisayarının kötü amaçlı yazılım tarafından etkilenmiş kullanıcıların Google Arama sonuçları ekranı üzerinde, bilgisayarınız virüsten etkilenmiş görünüyor uyarısı koyacaklarını söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.