Microsoft yapay zekaya destek için kolları sıvadı

Microsoft'un bu yılki Build konferansında Windows 11 ve diğer ürünler için yapay zeka "yardımcı pilotları" hakkında birçok haberi var ancak şirket, üçüncü taraf geliştiricilerin de harekete geçmesini istiyor.

Microsoft yapay zekaya destek için kolları sıvadı

Şirket, AI eklenti ekosistemini genişlettiğini ve AI uygulamaları ve yardımcı pilotlar oluşturmak için bir çerçeve sağladığını duyurdu. Aynı zamanda, Windows 11, 365 ve diğer yardımcı pilotlarla birlikte çalışmasını sağlamak için OpenAI'nin ChatGPT için kullandığı aynı açık eklenti standardını benimsiyor.

Microsoft yardımcı pilot fikrini ilk olarak yaklaşık iki yıl önce ortaya attı. Bunlar, satış konuşmaları yazma, görüntü oluşturma ve daha fazlası gibi karmaşık bilişsel görevlerde kullanıcılara yardımcı olmak için AI ve LLM'leri (büyük dil modelleri) kullanan uygulamalar. Örneğin, Bing'de ChatGPT aslında bir yardımcı pilottur ve Microsoft, diğerlerinin yanı sıra Microsoft 365 ve Microsoft Security için de yardımcı pilotlar başlatmıştır.

Microsoft yapay zekaya destek için kolları sıvadı

Şimdi ise şirket, yardımcı pilotların diğer yazılım ve hizmetlerle etkileşime girmesine izin veren yeni "eklentiler" kullanarak geliştiricilerin kendi eklentilerini oluşturmasına olanak tanıyan özellikler ekliyor.

Microsoft CTO'su Kevin Scott, "Bing Chat'e bakıp bunun sihirli, karmaşık bir şey olduğunu düşünebilirsiniz ancak Microsoft, geliştiricilere kendi yardımcı pilotlarını oluşturmaya başlamaları için ihtiyaç duydukları her şeyi veriyor" dedi. "Bence önümüzdeki yıllarda bu, tüm yazılımların nasıl çalıştığına dair bir beklenti haline gelecek.”