Windows 7 ve Windows 8.1 kullananların dikkatine!

Bir zamanların en popüler işletim sistemi olan Windows 7 ve başarısız bir ara geçiş olan Windows 8.1 artık yolun sonuna geldi.

Windows 7 ve Windows 8.1 kullananların dikkatine!

Bilgisayar dünyasının en büyük yazılım markası Windows, yıllardır piyasanın neredeyse tek hakimi. Eğer Apple’ın macOS’unu bir kenara bırakacak olursak, Windows’un pazar içerisinde herhangi bir rakibinin olduğunu söylemek imkansız. İşte belki de bu yüzden bilgisayar kullanıcılarının Windows’un kurallarına uymaktan başka çaresi yok ve şimdi patron oyunun kurallarını yeniden değiştiriyor.

Amerikalı teknoloji devi Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre, yarın yani 10 Ocak 2023 tarihinden itibaren Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemleri için sunulan güncelleme hizmeti tamamen sona erecek.

Windows 7 ve Windows 8.1 kullananların dikkatine!

Aslında bu sürpriz değil çünkü şirket zaten bu iki işletim sistemi için 2020 yılından bu yana özellik güncellemesi sunmuyor sadece güvenlik paketleriyle eski dostlarını ayakta tutuyordu. Bununla birlikte yarından itibaren bu destek de sona erecek ve hem Windows 7 hem de Windows 8.1 kullanıcıları adeta kaderlerine terk edilecek.

Windows 7 ilk defa hayatımıza 22 Temmuz 2009 tarihinde girmişti yani neredeyse 14 senedir kullanımda olan bir işletim sistemi. Windows 8.1 ise 27 Ağustos 2013 tarihinde çıktı ancak görüldüğü üzere onun yaşı Windows 7’ye göre çok daha genç. İşte aralarında 4 yıl gibi önemli bir fark bulunan iki işletim sisteminin aynı anda emekliye ayrılması, Microsoft’un artık Windows 10’dan öncesini gözden çıkarttığının en açık göstergesi olarak yorumlandı.