Yazılım

Windows XP’nin ilk logo çalışmaları görenleri şaşkına çevirdi

Bir zamanların en ünlü işletim sistemi olan Windows XP, akıllara kazınan o logosuna kavuşuncaya kadar oldukça zorlu zamanlar geçirmiş.

Windows XP’nin ilk logo çalışmaları görenleri şaşkına çevirdi

Windows XP, bir zamanların en büyük ve en popüler işletim sistemi konumundaydı. Çıktığı ilk günden itibaren tüm gözlerin üzerinde olduğu bu yazılım, Microsoft’un en uzun ömürlü işletim sistemlerinden de biriydi. Windows XP'nin en ikonik özelliklerinden biri ise herkesin aşina olduğu efsanevi logosuydu. Ancak CreativeBloq tarafından hazırlanan bir rapor, logonun evriminin gerçekte ne kadar farklı olduğunu ortaya koydu.

Microsoft, Windows XP için bir logo tasarımı için Frog Design ile birlikte çalıştı. Frog Design, Microsoft'a 50 farklı logo tasarımı sundu. Bu logolar, Microsoft'un işletim sistemi için tamamen farklı bir bakış açısı aradığı zamanlarda yapıldı.

Windows XP’nin ilk logo çalışmaları görenleri şaşkına çevirdi

Windows XP logosu için yapılan ilk tasarımlar, tasarımın evrimleşmesi açısından eğlenceli bir tarih oluşturuyor. Ancak işletim sistemi günümüzde hala kullanımda kalmış olsa da, geride kalan zamanla birlikte işletim sistemi de güncelliğini kaybetti. 2021 yılı itibarıyla, dünya genelinde Windows'a sahip 50 milyon cihazın yalnızca yüzde 3'ü hala Windows XP kullanıyor. Bu da yaklaşık 1,5 milyon cihaza tekabül ediyor.

Windows XP’nin ilk logo çalışmaları görenleri şaşkına çevirdi - Resim : 1

Windows XP logosunun evrimi, işletim sistemi için büyük bir yenilik oluşturdu ve Windows kullanıcılarının unutulmaz anıları arasında yer almayı başardı. Bununla birlikte, günümüzde teknoloji dünyası hızla gelişiyor ve yenilikler her zaman kapıda bekliyor. Microsoft da, yenilikleriyle her zaman teknoloji dünyasında öne çıkmayı hedefliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.