Donanım

Intel AMD şifreleri çözün!

Core i5 2410M veya AMD Radeon HD 7000M... Tüm bu karışık model isimleri bize aslında ne anlatıyor?

Intel AMD şifreleri çözün!

Her yıl olduğu gibi bu yılın ilk günleri de, ilk bakışta inanılmaz gibi duran fiyat indirimleriyle başladı. Neredeyse her firmanın yeni modellerini piyasaya sürmeye başladığı bu günlerde satıcılar, ellerinde kalan eski modellerden kurtulmak için indirim kampanyaları düzenliyor. Bilgisayar alırken indirimlere dikkat etmekte elbette fayda var ama geçtiğimiz dönemin eskimiş teknolojisine para yatırmak istemezsiniz. Bu nedenle, günü geçmiş teknolojileri tespit etmekte teknolojioku.com olarak sizlere yardımcı olacak birkaç ipucu hazırladık.

"Eski" bir bilgisayar otomatik olarak kötü olacak diye bir kural elbette yok. Ama şurası da açık ki, böylesi bir bilgisayarın yeni bir modelin dengi olmasını beklememek gerekiyor. Amacınız sadece yazı yazmak ve internette gezinmekse, eski ve ucuz bir model daha uygun olabilir. Ama aşağı yukarı aynı parayı harcayarak güncel teknolojilere sahip bir bilgisayar alabilecekken günü geçmiş teknolojiye saplanıp kalmayı da istemezsiniz.

Bir diz üstü bilgisayarda aradığınız ne olursa olsun, birazdan vereceğimiz ipuçları işinize yarayacaktır. Çünkü bazen satıcılar, geçen dönemin modellerinin arasına gerçekten "antika" diyebileceğimiz, hiçbir işe yaramayacak modelleri de sıkıştırabiliyorlar. Buradaki ipuçları sayesinde, sadece işlemci ve grafik kartı bilgilerinden yola çıkarak, indirimdeki modellerin dikkate değer olup olmadığını tespit edebileceksiniz.

Eski bilgisayarlar: İşlemciyi tanıyalım

Bilgisayar ve işlemci üreticileri, bir model ailesi için benimsedikleri ismi genellikle birkaç yıl değiştirmeden kullanıyorlar. Ama Intel ve AMD, işlemcilerin dayandığı teknolojileri altı ayda bir yeniliyor. Bu nedenle bir bilgisayarın almaya değer olup olmadığını anlamak için, bileşenleri birbirinden ayıran isimlendirmelerin inceliklerine dikkat etmek gerekiyor.

Eski ve yeni işlemci nesli arasındaki fark, ilk bakışta dikkat çekmeyen ufak bir numara değişikliğine bakılarak anlaşılabilir. Bir bilgisayarın işlemcisi hakkında öğrendikleriniz, çip seti ve sabit sürücü gibi diğer temel bileşenler hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. İşlemcilerin her iki nesilde bir daha az enerji tüketmeye başladığını düşünürsek, işlemci hakkında öğrenecekleriniz, bilgisayarın pil ömrü hakkında da bir fikir verebilir.

Intel Core ailesi

Piyasadaki pek çok bilgisayarda yer alan Intel core serisi işlemcilerde (core i3, i5 ve i7), model ismindeki rakam yükseldikçe işlemci gücü de artıyor ama işlemcinin tam modelini belirten numara, bu rakamın ardından geliyor: Örneğin core i5 3210M gibi. Burada "3", işlemcinin güncel Ivy Bridge mimarisini kullandığını belirtiyor. Örneğin core i5 2410M'deki "2" sayısı, işlemcinin, 2011 yılına ait eski Sandy Bridge mimarisini kullandığını gösteriyor. Ayrıca bu işlemcide, bütünleşik Intel HD Graphics 3000 grafik işlemcisi olduğunu ama yeni nesil işlemcilerde Intel HD Graphics 4000 kullanıldığını hatırlamakta da fayda var.

Model numarasında, core i5 460M gibi üç rakam bulunan işlemcilere sahip bilgisayarlardansa kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederiz çünkü bu işlemciler, uğruna tek kuruş harcamaya değmeyecek 2009 ve 2010 yıllarının teknolojisini kullanıyor.

1361774098_2.png

AMD A ailesi

Piyasada en sık rastlanan AMD işlemciler, A ailesi yani A10, A8, A6 ve A4 şeklinde isimlendirilen işlemciler. İşlemcinin model ismindeki rakam ne kadar ufaksa, performansı da o kadar düşük oluyor.

İşlemcinin yaşı, model numarasının ardından gelen sayıdan anlaşılabilir. Örneğin A8 4500M, A8 3500M'den daha yeni bir işlemci. Bu örnekte "4", 2012 yılına ait daha yeni Trinity mimarisinin, "3" ise 2011 yılının Llano mimarisinin kullanıldığını belirtiyor.

Grafik çipleri bilgisayarın yaşını belli ediyor

Intel ve AMD'nin işlemcilerde kullandığı numaralandırma sisteminin bir benzeri grafik kartlarında kullanılıyor. Bu alanın lider isimleri Nvidia ve AMD, eski modelleri biraz elden geçirip saat hızını artırıp yeni bir model numarasıyla piyasaya sürebiliyor. Bu nedenle bilgisayar alırken bu numaralara dikkat etmekte fayda var.

Bütünleşik ekran kartının model ismi bilgisayarın yaşı hakkında çok şey söyler. Grafik kartı alanında değişim işlemci alanındaki kadar hızlı değil. Yeni bir grafik kartı neslinin eskisinin yerini alması bir ila bir buçuk yıl arasında bir zaman alıyor.

AMD Radeon HD ailesi

AMD'nin diz üstü bilgisayarlar için ürettiği yeni grafik kartı serisinin adı Radeon HD 7000M. Radeon HD 6xxM ve 5xxM grafik kartlı bilgisayarlar bile şu an eskimiş durumda. Çünkü tüm 7000 serisi orta ve üst seviye kartlar aslında, Radeon HD 76xxM de dâhil olmak üzere, biraz elden geçmiş 6000 serisi kartlar. Bu seri içinde bir tek Radeon HD 77xxM daha iyi performansa sahip yeni bir kart.

Radeon HD 8000 serisi kartların gelişi her şeyi biraz daha karmaşık hale getirecek. Çünkü 2013'de AMD, 7000 serisi teknoloji kullanan elden geçirilmiş kartlarla karşımıza çıkıyor. Yeni yılın ilk çeyreğinde tanıştığımız bu modeller yeni bir isim taşıyacak.

Nvidia GeForce GT ve GTX ailesi

Nvidia'nın grafik kartları da diz üstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılıyor. Nvidia'nın en yeni grafik kartları, GeForce GT/GTX 6xxM serisi kartlar. Piyasada GeForce GT/GTX 5xxM ya da 4xxM model numaralı, eski ve yeni pek çok bilgisayar bulunuyor.

Nvidia da AMD gibi göz boyama taktiklerini sık olarak kullanıyor. Piyasadaki kartlar içinde sadece GeForce GT 640 ve 650M ile GTX 660M ve 680M modellerinde yeni ve üstün Kepler mimarisi kullanılıyor. Diğer tüm modeller, artık eskimiş olan Fermi mimarisi kullanan 500 serisi modellerin, değişik isim altında yeniden piyasaya sürülmüş halleri. GeForce 710M ve 730M'in teknik özellikleri ise, bunların yeni kutulara konmuş ve ismi değiştirilmiş GeForce GT 620M ve 640 olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
Misafir
1500 lira civarı önerecegin en uygun laptop nedir. mühendisler için
Cevapla
yuri
teşekkürler böyle bilgiler iyi oluyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.