Güncel

Artık koyunlar da mesaj gönderecek!

Koyun deyip geçmeyin; artık onlarda mesaj gönderecek!


Teknoloji dağlara ormanlara yayılmaya başladı. Sonunda buda oldu. Artık koyunlarda mesaj gönderecek. Çok yakın bir zamanda yapılan uygulama ile koyunlar, bir kurt saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarında çobanlarına kısa mesaj gönderebilecekler.

Aslında koyunun boynundaki özel tasma kısa mesajı gönderecek. Bir saldırı anında kalp artışları artıyor, koyunun kalp atışlarını izleyen tasma, bir saldırı tehlikesi sırasında artan kalp atış hızını algılıyor. Saldırıyı anlayan tasma, nabzın yükseldiğini algılandığı anda bir hamle ile saldırganı geri püskürtüyor. Saldırı anında bir ilaç sıkan tasma, ardından saldırganın varlığı hakkında çobana kısa mesaj gönderiyor.

1344796251_koyunresmi.jpg

Bu uygulama şuan için prototip aşamasında olan tasma, testlerde oldukça başarılı sonuçlar vermiş. İsviçre ve Fransa'da bu senenin sonunda testler, başlayacak. Bu teknolojiyle ilgilenen başka ülkelerin de olduğu söyleniyor.

Tasmanın kurt saldırılarının sayısını azaltmanın yanısıra, çoban köpeğine parası yetmeyen çobanlara da uygun fiyatlı bir çözüm sunacağı düşünülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.