Güncel

Cep telefonu taksit düzenlemesinden vazgeçildi

Yılan hikayesine dönen cep telefonlarının Nisan ayına kadar 12 ay taksitle satılmasını öngören düzenlemeden vazgeçildi.

Cep telefonu taksit düzenlemesinden vazgeçildi

Cep telefonlarının fiyatlarının artmasıyla beraber banka kredisi ile satın alma uygulaması başlamıştı. Bu konuda devletin getirdiği düzenlemeye göre taksitle satın alma sınırı 6 ay olarak belirlenmişti. Ancak bu sınır daha sonra geçici olarak 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 aya çıkarılmıştı. Ocak ayının son gününde BDDK başkanı tarafından yapılan bir açıklama ile bu düzenlemenin 30 Nisan'a kadar devam edeceği duyurulmuştu. BDDK başkanı tarafından yapılan bu açıklama ile taksit sayısının Nisan ayının sonuna kadar uzatılacağı düşünülüyordu. Ancak beklenen olmadı ve yeni bir açıklama ile sürenin uzatılmayacağı duyuruldu.

Cep telefonu taksit düzenlemesinden vazgeçildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 1 Şubat itibarıyla fiyatı 3,500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vade sınırının altı ay olarak uygulanacağını duyurdu.

BDDK açıklamasında “Fiyatı 3,500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde altı ay olan vade sınırı 30 Nisan’a kadar 12 ay olarak uygulanacağı” şeklinde değiştirilmesinin öngörüldüğü hususu kamuoyunun bilgilerine sunulmuştur” denilerek şu ifadeler yer aldı:

“Ancak, söz konusu yönetmelik taslakları ile yapılması planlanan süre uzatımına ilişkin düzenlemelerden vazgeçildiğinden, 1 Şubat itibarıyla fiyatı 3,500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vade sınırının altı ay olarak uygulanacağı hususunun belirtilmesi gerekliliği hasıl olmuştur.”

Yorumlar
telefuonların taksitleri iptal edilmeli.
12 AY GERÇEKTEN ÇOK UZUN SÜRE...telefonlar için.. telefon alanlar zevk işi için alıyor..6 ayda bir telefon değişiyorlar bir arkadaşım var..şimdiye kadar 1 telefonu 3 ay sürekli kullanmadı..ha bire değiştiriyor..ailesi de soruyor neden bu kadar yeni telefon değiştiriyorsun.. verdiği cevap..ben içki ve sigara kullanmıyorum.. eeee..teleufon değiştiriyorum..bu da benim ZEVKİM diyormuş. her telefuon değişmede en az 2 bin lira fark veriyor .ZEVKLİ KEÇİ... telefuonların taksitleri iptal edilmeli..PARASI PEŞİN KIRMIZI MEŞİN.
Cevapla
Tipitip
Demek telefon alanlar "zevk için " alıyorlarmış ! Acaba savunduğu konunun ne anlama geldiğini bilse ....neyse yahu...banane, kim demiş ona CAHİL kal diye...
Ooo
Size ne insanlar ne yaptığından oda onun sorunu onlarla uğraşacağınıza bu fiyatlar neden bukadar yüksek neler oluyor nereye gidiyoruz bunlarla ilgilenin. İnsanların tüketimini kısıtlayacaklarına neden refahınızı göz ardı ediyorlar .... vb birsürü şeyler
Melih
Senin arkadaşının zevki yüzünden olan 6 ay taksit de kaldırılsın. Zaten operatörlere 2 katı vade farkı ile cep telefonu satışı yaptıran zihniyet ile sektörün içine ediliyor. Arkadaşın yüzünden alışveriş kredi gibi saçma 6 taksitte kaldırılır.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.