Güncel

Dev satın alma! Nokia telefonları artık Microsoft'un!

Microsoft, Nokia'nın Cihazlar ve Servisler birimini satın aldı.

Dev satın alma! Nokia telefonları artık Microsoft'un!

Dev yazılım firması Microsoft, Nokia ile anlaşmaya vararak Nokia'nın Cihazlar ve Servisler bölümünü 7,1 milyar dolara satın aldı. Bir süredir bu satın alma konuşuluyordu ama bir türlü gerçekleşmemişti.

Microsoft’un bu satın almasıyla birlikte akıllı telefon dünyasında tüm dengeler değişecek gibi görünüyor. Yapılan anlaşma çerçevesinde Microsoft, Lumia ve Asha markalarını da satın almış oldu ve Nokia ismini de lisanslayarak Nokia ismini cihazlar üzerinde kullanacağını belirtti.

1378192570_1348139052microsoft-nokia-ballmer-elop.jpg

Microsoft’un bu satın alması ile Nokia’nın binlerce çalışanı Microsoft’a geçmiş oluyor. Microsoft, 10 yıl boyunca Nokia'nın patentlerini kullanım (imtiyaz) hakkına sahip oluyor ve bunun yanı sıra Nokia'nın haritalar servisi Here de Microsoft’a geçmiş oldu.

Microsoft'un icra kurulu başkanı Steve Ballmer, bu konuyla ilgili şunları söyledi:

Bu satın alma geleceğe atılan çok önemli bir adım, her iki firmanın çalışanlarının da, hissedarlarının da ve elbette müşterilerinin de kazanmasını sağlayan bir adım. Bu iki büyük takımı bir araya getirmek, telefon alanında Microsoft'un payını ve kazancını arttırırken, Microsoft ve tüm iş ortaklarının fırsatlarını güçlendirecek... (Nokia'nın) Yenilikçiliği ve her fiyat segmentindeki telefonlarının verdiği gücün yanı sıra donanım tasarımı ve mühendislik, tedarik zinciri ve üretim yönetimi, satış, pazarlama ve dağıtım gibi kritik alanlardaki ne kadar kabiliyetli ve yetenekli olduğunu biliyoruz.

Ayrıca Stephen Elop bu satın almayla birlikte icra kurulu üyeliğini bırakarak, Microsoft'un cihazlardan sorumlu yöneticisi oldu.

Yorumlar
Bizim yorumlarımıza neden müdahale edilmiyor ? Sizin yorumlarınıza müdahale varsa kullandığınız kelimelerde hata var demektir !
Cevapla
İki kanka elele verip sonunda nokiayı çıkmazın içine soktular :) Ballmer gider ayak en büyük hayalini gerçekleştirdi ohh ne güzel Ballmer'dan sonra elop başkan'da nokianın diğer imtiyaz haklarını satın alır yaşasın microsoft egemonyası :)))
Cevapla
Misafir
Neden yorumuma müdahale ettiniz.. ★G@kko★
Cevapla
Misafir
google varmıyor android yazılımıni nasil geçecek garibim :) zamanında kafa tutmus nokia o yüzden vermiyor android sistemini. KARAGUMRUK'lü
Cevapla
Misafir
@Gakko Nokianin androide gecmesi senin teknoloji oku.com dan chip.online gecmen gibi birsey #30Ağustos#
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.