Güncel

Doğalgaza zam! İşte yeni fiyatlandırma

BOTAŞ'tan yapılan açıklamaya göre doğalgazın satış fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 50 ve konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 35 zam yapıldı.

Doğalgaza zam! İşte yeni fiyatlandırma

Son zamanlarda akaryakıta yapılan üst üste zamlar vatandaşı canından bezdirmişti. Şimdi ise bir doğalgaz zammının haberi geldi.  Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), 2022 yılı Nisan ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesini internet sitesinden duyurdu.

Doğalgaza zam! İşte yeni fiyatlandırma

doğalgaz zam

Yapılan açıklamada: "Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir enerji kaynağı olup, %99’dan fazlası yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir. 2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından %76 oranında destek sağlanmıştır. Diğer taraftan, Evsel Enerji Fiyat Endeksine (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca 1 Nisan 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında %44,30, Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında %50, Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında %35 oranında artış yapılmış olup, bu artışa rağmen konutlarda kullanılan doğal gazın her bir metreküpüne Devletimiz tarafından %70 oranında destek verilmeye devam edilecektir." ifadeleri eklendi.

Yorumlar
Zekeriya ACAR
Asgari ücret ile geçinen vatandaşlar nasıl ödeyecek diye düşünüyor musunuz geçen ay 800 TL verdim ısınamadım bu ay Allah kerim ama hakkımı helal etmiyorum devlet bu zamları destekliyor demiyor ki halkım yaşamasın zaten yaşamaması için elinden geleni yapıyor vatandaşı düşünün biraz zengin adama zaten koymaz yaptığınız ve desteklediginiz zamlar insanlar çocuklarının boğazı için harcayacakları parayı yapılan zamlarla maalesef sizlere ödüyor sağ duyulu olun biraz şahsen iki çocuk babası olarak bu durumdan üzüntü duyuyorum ve insaf diyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.