Güncel

İlaç fiyatlarına yeni zam yolda

Artan enflasyon ile her şeyin fiyatında artış gözlenmeye başladı. Şimdi de ilaç fiyatlarına yeni bir zam yolda. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

İlaç fiyatlarına yeni zam yolda

Geçtiğimiz ay yüzde 30'un üzerinde ilaç firmalarına zam yapılmıştı. Ancak şimdi yeni bir zam daha kapıda görünüyor. Yeni zam ile birlikte ilaç fiyatlandırma kurunun yüzde 37 artırıldığı duyuruldu.

Bundan 3 hafta öncesinde hali hazırda 100’den fazla ilaca yüzde 30 ila 35 arasında zam yapılmıştı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), kur artışıyla birlikte ilaç fiyatlarına zam yapıldığını duyurdu.

TİTCK, açıklamasında şunlar yer aldı

ilaç

14 Şubat 2022 tarihli Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nda;

1- Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın ikinci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 2022 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) euro değeri 4,5786 TL’den 6,2925 TL’ye artırılmıştır.

2- Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın ikinci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 15,80 TL ve 8,26 TL değerleri, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın ikinci maddesinin onuncu fıkrası gereği euro değerinde yapılan değişiklik oranında artırılarak 21,71 TL ve 11,35 TL olarak güncellenmiştir.

3- Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski euro değerine bölündükten sonra yeni euro değeri ile çarpılarak hesaplanması,

4- Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar'ın Geçici Maddesinin ikinci fıkrası hükmünce bu kararın kararın ilanından itibaren 5 gün sonrası geçerli olması kararları alınmıştır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.