KYK borçları silinecek mi? Çalışmalar tamamlandı!

Bir süre önce sosyal medyada gündem olan KYK borçları için Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. İşte detaylar.

KYK borçları silinecek mi? Çalışmalar tamamlandı!

Bildiğiniz gibi öğrencilik sürecini tamamlayan çoğu genç, geçtiğimiz haftalarda KYK borçlarının ekran görüntüsünü alarak sosyal medyadan paylaşmıştı. Bu paylaşımlar gerek sosyal medyada gerekse yazılı ve görsel basında ciddi ilgi gördü. Zira gençlerin almış olduğu paraya kıyasla ödemeleri gereken borçlar hayli fazlaydı. Her ne kadar bu farkın enflasyon nedeniyle ortaya çıktığı ifade edilse de bu açıklamadan kimse tatmin olmadı. Şimdi gelen haberlere göre ise oluşan mağduriyeti gidermeye yönelik çalışmalar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılmış durumda. Peki ama şimdi olacak? KYK borçları silinecek mi? İşte detaylar.

KYK borçları silinecek mi? Çalışmalar tamamlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat doğrultusunda harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı, çalışmalarını kısa süren içerisinde noktalandırmayı hedefliyor. 18 Temmuz günü yapılacak olan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuya dair alınan kararı açıklayacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Peki ama KYK borçları silinecek mi?

Öğrencilik döneminden borçları bulunan tüm gençlerin en merak ettiği soru belki de bu. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaların arasında borçları tamamen silmek bulunmuyor. Borçlar için yapılandırma gelmesi ve enflasyon farkının azaltılması bakanlığın gündemindeki ana hususlar olarak öne çıkıyor. Ancak bu konu hakkındaki son kararın Erdoğan tarafından verileceği ve 18 Temmuz’daki kabine toplantısı sonrası net açıklamanın yapılacağını da bir kez daha hatırlatmakta fayda var.