Güncel

Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Doları olanlar dikkat!

Türkiye bir kez daha Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararına odaklandı. İşte karar gününden önce yapılan tahminler!

Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Doları olanlar dikkat!

Döviz kurunun nasıl bir pozisyon alacağı bildiğiniz gibi Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararı ile doğrudan alakalı. Dolayısıyla şu anda tüm Türkiye, Merkez Bankası’nın bu konu hakkında vereceği karara odaklanmış durumda. Peki ama Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası kurulu toplantısı ne zaman? Faiz kararı ne olacak? Detaylar haberimizde.

Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Doları olanlar dikkat!

Bildiğiniz gibi son dönemlerde döviz kurunda yine bir yükseliş söz konusu oldu. Hali hazırda dolar kurunun 18.30 seviyelerinde olduğunu belirtmekte fayda var. Gün içerisinde aşağıda veya yukarı yönlü çeşitli değişimler gözlemlemekle beraber genel tablo bu şekilde. İşte hal böyleyken bu Perşembe günü Merkez Bankası’nın faiz kararı için toplanacak olması, TL’nin değeri açısından farklı bir öneme sahip. Zira bu toplantıdan çıkacak olan karar, döviz kurunun nasıl bir hareket alanı yakalayacağını doğrudan doğruya belirliyor.

Piyasaların beklentisine gelecek olursak, genel kanı bankanın bu sefer faizleri yüzde 13 seviyesinde sabit tutacağı şeklinde. Hatırlayacak olursak son toplantıdan sürpriz şekilde 100 baz puanlık indirim kararı çıkmıştı. PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan 29 ekonomistin 19’u ise bu sefer faizlerde herhangi bir değişiklik beklemiyor. Geriye kalan ekonomistlerde 9’u politika faizinde 100 baz puanlık indirim beklerken, 1’i ise 50 baz puanlık indirim geleceği tahmininde bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.