Güncel

Türk bilim adamlarından dev adım

Türk bilim adamları, yerli elektronik hızlandırıcısını üretiyor.

Türk bilim adamlarından dev adım

Yerli elektronik hızlandırıcısı üreten Türk bilim adamlarının bu projesi sayesinde artık Türkiye kendi teknolojisini üretebilecek. Ayrıca bu sayede Türkiye'nin yüksek teknoloji de dışa bağımlılığı azalacak. Dünya teknolojisinin kapıları bu proje sayesinde Türkiye'ye açılacak.

Yaklaşık 25 üniversiteden 170 akademisyen Ankara Üniversitesi'nin koordinasyonu ile birlikte elektron hızlandırıcısının ilk demetini elde etmeyi başardı. Elektron hızlandırıcısının hemen hemen tamamı yakın parçası Türk bilim adamları tarafından yapıldı. Bu proje ile Türkiye artık yüksek teknoloji ürünlerini kendi üretecek.

1366718916_11127-420x215.jpg

Bu konuyla ilgili açıklama yapan proje başkanı Ömer Yavaş; "Bu ilk demetle çok büyük bir öz güven kazanmış durumdayız. İnanıyoruz ki 2020'li yılların ortalarında uluslararası ölçekte bir hızlandırıcı merkezine kavuşmak" dedi.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Suat Özkorucuklu ise; "Kullanım alanı çok geniş. Bunu sonuna kadar bitirdiğimizde bütün bilim camiasına endüstriye açabileceğiz. Bu cihaz hazır hale geldiğinde ülkemizde bilimin sağlığın tıbbın kimyanın fiziğin her türlü bilim dalının hizmetine açabileceğiz yüzlerce binlerce deney yapabileceğiz. Belki yeni teknolojiler üreteceğiz yeni patentler alacağız" dedi.

Yorumlar
asd
efrasiyab cok dengesizsin ruhsal cokuntu yasiyosun adamim ekmeqine bak
Cevapla
Efrasiyab
uçak da yapıyorduk, gemi de, kendi işlemcimiz de olacaktı, bir ara kendi işletim sistemimiz de vardı.... hepsi politik ve işe yaramaz şeylerdi... farkındayız ama çaresizlik içindeyiz...
Cevapla
Misafir
yuru be haci adam akp yalakasi herhal :-)
Cevapla
hacı
cagrı sen o dedigin bolumden olsaydın ankara unide elektrik elektronik muhendisligi bolumunun olmadıgını sadece elektronik muhendisligi bolumu oldugunu bilirdin,iskembeden sallama odenek falan
Cevapla
mert sacmasi
mert@ ne yorum ama mert ilk okul mu terk
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.