İnternet

Türkiye'nin ilk mekansal arama motoru geliyor

Türkiye'de ilk kez yerli mekansal veri arama motoru geliyor.

Türkiye'nin ilk mekansal arama motoru geliyor

Türkiye’nin gelişmekte olan teknolojisi ile birlikte yerli arama motoru da yola çıktı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, yerli arama motoru, Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün ürettiği mekansal verilere internet üzerinden erişimi hizmeti yapacak.

Böylelikle yatırımcılar, bölgelerin imar ve çevre düzeni planına, ulaşım ağına, coğrafi özelliklerine, sit durumuna ve arazi yapısı bilgilerine anında ulaşıp istediği bölgeye yatırım yapacak. Bunun yanısıra ev ya da arsa almak isteyenler bölgenin imar planı kapsamında kalıp kalmadığını, bölgenin sit alanı olup olmadığını anında öğrenebilecekler.

1377980844_crear-web.jpg

Bakanlıklar, Askeri yasak bölgeler hariç yıl sonuna kadar ürettikleri mekansal veriyi sisteme girecek ve imar planları, topografya, ulaşım ağı, çevre düzeni planları sitemde grafiklerle birlikte gösterilecek. Bu sistem veri arama, sorgulama, görüntüleme, indirme ve uyarma servislerini de içerecek ve sisteme girişler ücretsiz olacak. Ancak görüntü indirimleri ücretlendirilecek.

ODTÜ Teknokent bünyesinde oluşturulan ve Türk mühendis ekibi tarafından geliştirilen sistemin denetim ve işletimini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapacak.

Yorumlar
Misafir
18.46 misafir kaninami dokandi istedigim yerde kutlariz sanane teknolojioku haber yaptiysa demekki yeri dogru bana bak ergenlikten kurtul orak la hacla bu isler olmaz gel ozune don yoksa is isden geciyor capulcu olacagina adam ol adam gibi cevab ver
Cevapla
Misafir
burası teknoloji haberleri yürü git be işine 30 agustosu kutluyacaksan gidersin kutlarsin allaha allaha ya
Cevapla
Misafir
bu haberi bile kutlayana yuh olsun 30 agustos bayramini teknolojioku haber yapip kutladi girin bakin 0 yorum yapilmis samsung iphone steve jops yada buna benzer haberleri kutlayip olen steve rahmet okuyan sizler NEDEN 30 AGUSTOS HABERINE BIR GOZ ATIP KUTLAMADINIZ SEHITLERE RAHMET OKUMADINIZ? diyecek cok sey var ama siz gene yabancilari ovun durun yaziklar olsun
Cevapla
Misafir
geliyoo neydi admin hani ilk oydu
Cevapla
Misafir
ilk olmasi bakimindan umut verici, hayirli olsun..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.