NFT sektörüne bir ayda büyük şok! Tam tamına...

NFT pazar yerleri için en son aylık hacmin 626.11 milyon dolara kadar geriledi.

NFT sektörüne bir ayda büyük şok! Tam tamına...

Kısa bir dönem dünyayı kasıp kavuran NFT sektörü, günümüzde hacim kaybetmeye devam ediyor. Özellikle kötü piyasa koşulları nedeniyle yatırımcıların NFT satın almaktan çekindiği bu dönemde, ağırlıklı olarak ticaret odaklı değil de teknoloji odaklı gelişmelere tanıklık ediyor. Temmuz ayına baktığımızda NFT pazar yerleri için en son aylık hacmin 626.11 milyon dolar olduğunu görüyoruz.

NFT, farklı alt kategorilere sahip olan oldukça geniş bir sektör haline geldi. Bir taraftan sanat ve bir mesaj vermek için önemli eserler ortaya çıkarken, bazen bir şirketin yaptığı yeni bir ortaklık NFT’lerin yeniden artışlar yaşamasına neden olabiliyor. Diğer taraftan sektörün getirmiş olduğu riskler de göz önüne alındığında düşen piyasa koşullarında NFT pazar hacminin düşmesi de şaşırtıcı değil. Her ne kadar genel hacimdeki verilere baktığımızda ivmeli bir düşüş görsek de, NFT odaklı çalışma ve gelişmelerin arttığını söyleyebiliriz.

Yakın zaman NFT alımını kolaylaştırmak için dev şirketlerden önemli ortaklıklara şahit olduk, bununla birlikte önemli şirketlerin ünlü isimlerle iş birliği yaparken yeni koleksiyonlar duyurması da sektöre olan ilgiyi yeniden ateşlemiş durumda.

En pahalı NFT 69 milyon dolara satıldı

The First 5,000 Days isimli NFT, en pahalı NFT eseri konumunda. Elbette şu anda öyle. Zaman içerisinde başka bir eserin daha yüksek fiyattan satılması mümkün olabilir. Beeple, Christie’s tarafından satılan ilk tamamen dijital sanat eseri olan “Everydays: The First 500 Days” NFT’sinin 69.3 milyon dolara satıldığı mart ayında sanat ve kripto dünyalarında büyük bir sıçrama yaptı. Bu satış, gerçek adı Mike Winkelmann olan Beeple’ı yaşayan en değerli üç sanatçı arasına yerleştirdi.