Xiaomi yedi akıllı telefona desteğini kesiyor

Akılı telefon noktasında önemli bir çıkış yakalayan Xiaomi, yaptığı açıklamayla bazı telefonlara desteğini durduracağını açıkladı.

Xiaomi yedi akıllı telefona desteğini kesiyor

Xiaomi, yaptığı açıklamayla bazı telefonlara desteğini durduracağını açıkladı. Buna göre şirket, yazılım ve satış sonrası desteğini kesecek.

Çalkantılı bir dönem yaşayan akıllı telefon dünyası için yeni bir çıkmaz yolda olduğu gözüküyor. Bir akıllı telefonun üzerinden zaman geçtikçe, şirketler de destek sağlamak için daha az sorumluluk hissedecek. Buna rağmen son zamanlarda işler daha farklı işliyor. Bugünkü haberlere göre Xiaomi, birçok cihaz için desteğini tamamen kesiyor.

Hizmetler kesiliyor

Android’in başlangıcından farklı olarak günümüzde Android OEM’ler uzun bir yazılım desteği sağlama eğiliminde. Bu eğilimin olmaması durumunda ise şirketler pek çok kullanıcısını kaybediyor. Bu bakımdan birçok OEM hem donanım hem de yazılım parçalarında uzun süreli bir destek sağlıyor.

Bu şirketler arasında yer alan Xiaomi ise akıllı telefonlar için satış sonrası destek ve yazılım konusundan iyi iş çıkaran markalar arasında yer alıyor. Şirket, sayısız Xiaomi akıllı telefon ve Redmi cihazları için güncelleme sunuyor. Ancak şirket bugün, Xiaomi Mi Mix 3 5G, Redmi 6 Pro ve diğer cihazlar için satış sonrası hizmet ve desteğini tamamen kesiyor.


Şirket, yaptığı açıklamayla bu cihazlar için hizmetin durdurulduğunu resmen duyurdu. Buna göre artık resmi bakım ve satış sonrası servis almayacak yedi Xiaomi ve Redmi akıllı telefon yer alıyor. Şirketin açıklamasına göre herhangi destek almayacak cihazlar şu şekilde:

Mi Max 3 (5G)
Xiaomi Mi Discovery Edition (şeffaf)
Mi 8 Screen Fingerprint
Xiaomi Mi Mix 3 (5G)
Xiaomi Mi Play
Xiaomi Redmi S2
Xiaomi Redmi 6 Pro

Şirketin yaptığı duyuruya göre üretici artık satış sonrası servis için yedek parça tedarik etmeyecek. Aynı zamanda bakım malzemelerinin yasal tedarik süresini aşması sorunu da yer alıyor. Bu nedenle, Xiaomi satış sonrası hizmetleri, sizlere bakım ve satış sonrası hizmetleri sunmayacak.