Güncel

Huawei kullanıcıları için kötü haber!

Huawei, 5nm teknolojisiyle geliştirdiği Kirin 9000 yonga setini tasarladı. Fakat ABD kısıtlamaları yüzünden zor günler yaşayan şirket, daha da katı kısıtlamalarla karşılaşabilir.

Huawei kullanıcıları için kötü haber!

Huawei'nin şirket içi HiSilicon birimi, şirketin en iyi amiral gemisi telefonuna (Mate 40 serisi) ve 5G ağ donanımı için kullanılan 5G baz istasyonuna güç veren güçlü 5nm Kirin 9000 yonga setini tasarladı. Ne yazık ki ABD Ticaret Bakanlığı, herhangi bir dökümhanenin ABD kaynaklı teknoloji kullanılarak yapılan herhangi bir yongayı Huawei'ye göndermesini engelleyen bir ihracat kuralını değiştirdi. Sonuç olarak, Huawei yeterince son teknoloji bileşenleri elde edemedi. Örneğin, 5nm Kirin 9000 SoC'lerinden 15 milyon adet sipariş etmişti, ancak bunların yalnızca 8.8 milyonu Huawei'ye teslim edildi.

Huawei için kötü haber! 

Huawei, Çin'in en büyük dökümhanesi SMIC'e döndü, ancak son teknolojisi TSMC tarafından kullanılan 5nm işlemine kıyasla 14 nm'de takılı kaldı, bu uygulanabilir bir plan değildi. Daha da kötüsü, Çin dökümhanesi geçen hafta ABD Ticaret Bakanlığı'nın Varlık Listesine eklendi. Bu, SMIC'in lisans almadan ABD tedarik zincirinden parça alamayacağı anlamına geliyor. İki ABD'li milletvekili, SMIC'in gelişmiş ABD teknolojisine el koymasını engellemek için SMIC'e karşı yeni kuralların daha da sıkılaştırılması gerektiğini söylüyor. Huawei'nin Mayıs 2019'daki Varlık Listesi'ne yerleştirilmesi, Çinli üreticinin Google dahil ABD tedarik zincirinden bileşen almasını engelliyor.

Foundries using American tech cannot ship Huawei's own cutting edge Kirin chips to the Chinese manufacturer

Bir mektupta Senatör Rubio ve Kongre Üyesi McCaul, SMIC'e neredeyse tüm satışların kısıtlama olmaksızın devam etmesine izin verecek tehlikeli boşlukları kapatmak için Varlık Listesinin daha katı olması ve yeniden yazılması gerektiğini yazdı. Milletvekilleri mektuplarında, Varlık Listesi kurallarının değişiklik yapılmaması halinde bu artan ulusal güvenlik tehdidini ele almada tamamen etkisiz olacağından endişe duyduklarını söylediler. 

SMIC, belirli tedarikçilerden ekipman satın almasını engelleyen bir kara listeye yerleştirilirse, 10 nm işlemci ve hatta daha gelişmiş düğümleri kullanarak üretim tesisleri geliştirmeyi planladığı için Ar-Ge'sini çok olumsuz etkileyeceğini söyledi. SMIC geçen hafta, Varlık Listesine yerleştirilmenin operasyonları ve kısa vadede finansman üzerinde büyük bir olumsuz etkiye sahip olacağına inanmadığını da söyledi.

SMIC, daha modern işlem düğümleri kullanarak üretebilirse, küresel çip pazarında büyük bir değişime yol açabilir. Aynı zamanda, ABD'nin Huawei'yi dünyanın en iyi akıllı telefon üreticisi olarak Samsung'a meydan okumasını engellemekten alıkoyabilir.

Yorumlar
ŞİKAYETÇİİKT
VALLA ÖNCELERİ OLUR MU ÖYLE ŞEY AMERİKA BASKİ YAPIYOR OLMAZ BU DİYORDUM AMA HUAWEİ DE ONDA FARKLI DEĞİL.SATTIĞI KOL SAATİ SPOR MODEL AMA YÜRÜYÜŞÜ BİLE SAYAMIYOR. İKİ DEFA SERVİSE GİTTİ OLUR ÖYLE DURUMUNA GELDİ DEĞİŞTİR MİYORLAR ÇÖZÜM BULMUYORLAR DEMEKKİ AMA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ DEĞİL PARASINI ALMAK.. E OZAMAN AMERİKA SENİN ELİNDEKİNE GÖZ DİKTİ DİYE BAĞIRMAYACAKSİN HUAWEİ ARTIK MÜSTEHAK SANA DİYORUM
Cevapla
Çirkin
Vadi bunulkede neyi anlatıyor bilemem ama çok yerleri işaret ettiği kesin yeşil catli derinciler natocular emperyalist gladyo ABD AB İsrail lagam çukuru vs
Cevapla
Emine.
Gəlsin artık yaa.bekle bekle ne kadar.4 gözle bekliyoruz.annem bile ne zaman başlıyıcak diye soruyo.şimdidən hər kese iyi seyirlər.Azərbaycan dan kardeşlerime selam.
Cevapla
Fiko
Amerika yaptırımları arttırdıkça huawei'e daha da bağlanıyorum. Bizim eve Apple sadece manavdan alınıyor artık :)
Cevapla
Gecko
Android var ama google yok bence gerekte yok google olmadan android daha iyi bence deneyi hak vereceksiniz
Cevapla
Akonus
Guncellemeler huawei de hoc basarili degil . Apk dosyalarina muhtac kalmak cok kotu
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.